ویدیو..اسرائیل از آزمایش موفق سلاح لیزری ضد پهپاد خبر داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

اسرائیل روز پنجشنبه 13 فوریه اعلام کرد، ارتش این کشور برای نخستین بار سلاح لیزری ضد پهپاد را با موفقیت تمام و به طور دقیق آزمایش کرده و پدافند لیزری جدید توانست چندین پهپاد را که همزمان از مناطق مختلف به داخل حریم فضایی این کشور هدایت شده بود را ساقط کرد.

به گزارش روزنامه اسرائیلی «Times of Israel» این سلاح لیزری بسیار پیشرفته توسط سیستم دفاعی « Rafael» که یک شرکت سازنده سیستم دفاعی است، ساخته شد.

این نهاد نظامی وابسته به سیستم دفاعی اسرائیل اعلام کرده که این نوع سلاح که به صورت پدافند ضد پهپاد عمل می‌کند می‌تواند بر خودروها تانک‌ها نصف و عمل کند. طبق این گزارش این نوع سلاح لیزری نه تنها ضد پهپهاد است بلکه می‌تواند راکت‌ها، موشک‌های کوتاه برد، گلوله‌های خمپاره، تانک و توپخانه را پیش از سقوط در هوا منفجر کند.

ارتش اسرائیل آزمایش این سیستم که به اسم « Drone Dome C-UAS » معروف است را روز چهارشنبه 12 فوریه به اجرا گذاشته است و سپس با انتشار ویویویی از نحوه عملکرد موفقیت‌آمیز آن خبر داد.

این سیستم دفاعی بر هفت پهپاد با سرعت‌های متفاوت و حجم‌های مختلف آزمایش شد.

اسحاق بن‌یسرائیل، ژنرال بازنشسته اسرائیل در گفت وگو با روزنامه اسرائیلی « Times of Israel» و برخی رسانه‌های این کشور گفته است، این سیستم جدید می‌تواند از بالای یک سکوی هوایی حتی با تهدیدات بالاتر از سطح ابرها نیز مقابله کند.

او گفت پیشتر یکی از عیب‌های سلاح لیزری عدم عملکرد دقیق در فضای غبارآلود یا ابری بود اما این سیستم جدید اسرائیلی این مشکل و ضعف را برطرف کرده است.

این ژنرال اسرائیلی گفت اسرائیل از سه دهه پیش پروژه توسعه اسلحه لیزری برای محافظت از امنیت خود را آغاز کرد.

گفتنی است که سلاح ضد هوایی لیزری برای اولین بار در سال 2011 توسط نیروی دریایی آمریکا بکار گرفته شد.

سلاح لیزری ضد پهپادها

پیشتر یک شرکت آمریکایی به نام ریتون(Raytheon) نیز از معرفی و تحویل فناوری سلاح لیزری ضد پهپاد به نیروی هوایی ایالات متحده خبر داد.
به گفته این شرکت، این سلاح یک سیستم لیزری پرانرژی است که بر روی یک وسیله نقلیه زمینی کوچک نصب شده است و از حسگرهای الکترونوری یا مادون قرمز برای تشخیص و ردیابی پهپادها استفاده می‌کند. پس از آنکه این سلاح، پرواز یک پهپاد مشکوک را شناسایی و ردیابی می‌کند، فعالیت آن را با لیزر خود در فرآیندی که تنها چند ثانیه طول می‌کشد، خنثی و ساقط می‌کند.

در گزارش « Raytheon» که اخیرا سایت «انگجت» آن را نشر کرد، آمده است این سیستم لیزری می‌تواند قدرت مورد نیاز خود را از یک خروجی 220 ولت استاندارد بگیرد و با هر بار شارژ، دهها موج لیزر را که تعداد دقیق آن ذکر نشده است، شلیک کند. این سسیستم همچنین در صورت نیاز برای کار به مدت طولانی می‌تواند با یک ژنراتور جفت شود.

نیروی هوایی ارتش ایالات متحده آمریکا این سیستم ضد پهپاد را دریافت کرده است و آن را برای یک سال استفاده آزمایشی در خارج از آمریکا مستقر خواهد کرد.

«روی آزودو» رئیس شرکت «ریثون» گفته است، پیشتر کسی نگران تهدید هواپیماهای بدون سرنشین نبود. اما حالا همیشه در مورد تعدی و حملات پهپادها می‌شنویم. مشتریان ما این اتفاق را دیدند و از ما خواستند که یک سلاح ضد پهپاد درست کنیم و ما این کار را انجام دادیم. ما این کار را در کمتر از 24 ماه انجام دادیم».

پهپادها برای جمع آوری اطلاعات دشمن در پایگاه‌های نظامی و غیره بکار گرفته می‌شوند اما با پیشرفت صنایع این نوع هواپیمای بدون سر نشین اکنون برای حملات نظامی به اهداف مشخص نیز بکار گرفته می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید