وزیردفاع آمریکا: ما عملیات نظامی خود با ناتو درعراق را افزایش خواهیم داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مارك اسبر وزیر دفاع آمریكا، عصر پنج‌شنبه 13 فوریه اعلام كرد، واشنگتن عملیات نظامی خود درعراق را با همکاری ناتو، افزایش خواهد داد.

اسپر در جریان کنفرانس مطبوعاتی از بروکسل، افزود که کشورش در حال ارزیابی نبردهای شمال سوریه؛ به ویژه درگیری‌های اخیر با نیروهای آمریکایی است.

از سوی دیگر ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو اعلام كرد كه وزرای دفاع ناتو، روز چهارشنبه 12 فوریه، موافقت كردند، مأموریت آموزشی نیروهای ناتو در عراق را در پاسخ به درخواست دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریكا از ناتو برای فعالیت بیشتر در خاورمیانه، گسترش دهند.

استولتنبرگ گفت که پیمان ناتو؛ پاره‌ای از فعالیت‌های آموزشی نیروهای ائتلاف به رهبری ایالات‌متحده علیه داعش را پی خواهد گرفت، به این معنی که این تصمیم، نیازی به افزایش شمار نیروهای غرب در عراق ندارد بلکه منوط به موافقت دولت عراق خواهد بود.

نکته قابل توجه این است که نیروهای پیمان ناتو و ائتلاف، در حال اجرای دو مأموریت غیر جنگی «برای آموزش و مشورت دهی»، با هدف پیشرفت نیروهای امنیتی عراق هستند، اما این دو ماموریت، به دلیل نگرانی در مورد ثبات منطقه پس از کشته شدن قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه در حمله پهپادی آمریکا در سوم ژانویه گذشته در بغداد، به حالت تعلیق درآمده است.

مجلس نمایندگان عراق در 5 ژانویه، در پی ترور سلیمانی، در جلسه ای فوق العاده ، قطعنامه ای را صادر کرد که دولت را ملزم به پایان دادن به حضور نیروهای ائتلاف بین المللی و همچنین هرگونه نیروهای خارجی در خاک عراق می سازد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید