عراق...استفاده از سلاح گرم برای پراکنده کردن تظاهرکنندگان در ناصریه

خنثی کردن یک طرح تروریستی خطرناک در بغداد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از اینکه نیروهای امنیتی عراق روز چهارشنبه 12 فوریه توانستند پل‌های اصلی و معابر عمومی شهر بغداد را باز کنند، درگیری‌‌های شبانه میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی در میدان‌های مرکزی پایتخت تا بامداد روز پنجشنبه همچنان ادامه داشت.

به گفته منابع العربیه در بغداد در نتیجه این درگیری ده‌ها تظاهرکننده بر اثر خفگی ناشی از دود گاز اشک‌آور که از سوی نیروهای امنیتی به سوی معترضان شلیک می‌شد، مصدوم شدند.

در همین حال در شهر ناصریه مرکز استان ذی قار واقع در جنوب عراق نیز درگیری‌ میان تظاهرکنندگان و نیروهای امنیتی از سحرگاه امروز پنجشنبه آغاز شد. به گفته شاهدان عینی نیروهای امنیتی معترضین را با سلاح گرم متفرق کردند.

منابع العربیه و الحدث گزارش دادند که نیروهای امنیتی موسوم به «سوات» در شهر ناصریه در نزدیکی پل «النصر» از سلاح‌های گرم علیه تظاهر کنندگان استفاده کردند.

منابع محلی شامگاه چهارشنبه گزارش دادند که 17 نفر در نتیجه استفاده گسترده نیروهای امنیتی از گاز اشک‌آور علیه معترضان برای جلوگیری از پیشروی آنها به سمت میدان «الخلانی» و در نتیجه تلاش نیروهای امنیتی بازگرداندن معترضان به سوی میدان التحریر دچار حالت خفگی و مصدومیت شدند.

طبق این گزارش، نیروهای امنیتی در بغداد برای پراکنده کردن تظاهرکنندگان در میدان الخلانی از تفنگ‌های ساچمه‌ای شکاری استفاده کرده که در نتیجه این اقدام چندین تظاهرکننده به شدت زخمی شدند.

این تحولات و درگیری‌ها یک روز پس از اینکه سرلشکر عبدالکریم خلف، سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح اعلام کرد، یک کارگروهی به ریاست وزیر کشور برای پیگرد قانونی کسانی که به امنیت عمومی زیان می‌رسانند، تشکیل شده است، اتفاق می‌افتد.

سخنگوی فرماندهی کل نیروهای مسلح در گفت‌وگو با خبرگزاری عراق گفته بود:«دولت يک گروه كاری به سرپرستی ياسين الیاسری وزير كشور تشكيل داد تا كسانی كه به امنيت عمومی زیان می رسانند را تحت تعقيب قرار دهیم».

او افزود که «بخش بزرگی از کسانی که امنیت را برهم می‌زدند اعلام کردند که تشکلات خودشان را منحل کردند، اما این امر آنها را از مجازات و پیگرد قانونی مستثنی نمی‌کند»

پیشتر مقتدی صدر رهبر جنبش صدری‌ها که هوادارانش در بغداد ، نجف و کربلا به تظاهرکنندگان حمله کرده و تعدادی را به قتل رسانده‌اند، اعلام کرد، گروه «کلاه آبی‌ها» را منحل کرده است

خنثی کردن طرح توطئه‌ای خطرناک

گروه «عقاب‌ها» وزارت اطلاعات وابسته به وزارت کشور عراق اعلام کرد، یک طرح تروریستی «خطرناک» را خنثی کرده است .

طبق گزارش وزارت کشور عراق در این طرح قرار بود عناصری وابسته به داعش نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان در بغداد و برخی استان‌ها با بمب مورد هدف قرار دهند و باعث جنگ داخلی شوند. این وزارتخانه اعلام کرد که این شبکه تروریستی و مسئول داعشی آن را بازداشت کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید