ستایش اردوغان از اقتصاد کشورش درمیان فریاد شهروند ترک...فرزندانم گرسنه‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در حالی که رجب طیب اردوغان رئیسجمهوری ترکیه، چهارشنبه 12 فوریه، در دیدار با معاونان و اعضای حزب حاکم عدالت و توسعه در آنکارا، بهبود اوضاع اقتصادی در کشورش را مورد ستایش و تحسین قرار داد، یکی شهروندان با ابراز شکایت و نارضایتی، سخن او را قطع کرد.

این مرد بیکار فریاد زد: «آن‌ها مرا به بهانه شرکت در تلاش برای کودتا، از کارم اخراج کردند. همسرم و فرزندانم گرسنه هستند. به من کمک کن.»

اما کمکی که به او شد از نوع دیگری بود زیرا شماری از محافظان، او را بازداشت کردند.

این درحالی بود که بهای لیره ترکیه در چهارشنبه 12 فوریه، در بازار، حدود 0.8٪ سقوط کرد و به کمترین میزان بهای خود از ماه مه گذشته رسید که به دنبال هشدار اردوغان به نیروهای رژیم سوریه در خصوص عواقب ادامه هدف قرار دادن سربازان ترک در شمال غربی سوریه بود.

گفتنی است در پی بمباران مناطق حضور سربازان ترک در ادلب سوریه ازسوی نیروهای رژیم اسد، سیزده سرباز ترک در عرض یک هفته کشته شدند که این امر، نگرانی ازبابت گسترش درگیری‌ها میان دو کشور همسایه را دامن زد.

ساعت17:10 به وقت گرینویچ، هر دلار آمریکا برابر با 6.0520 لیره ترکیه معامله شد که نسبت به نرخ برابری ثبت شده قبلی یعنی 6.0170، به میزان به 0.6٪ کاهش داشته است.

روز چهارشنبه نرخ برابری لیره ترکیه 0.79% کاهش یافت و به 6.650 رسید که نازل ترین بهای لیره ترکیه از 28 ماه مه می باشد.

گفتنی است، ترکیه از سال گذشته، شاهد افزایش میزان فقر و بیکاری بوده است، به ویژه که لیره ترکیه بیش از 30 درصد از ارزش خود را در برابر دلار آمریکا از دست داده به طوری که بحران اقتصادی در این کشور از دو سال پیش وخیم‌تر شده است.

چند روز پیش، آدام یاریچی شهروند ترکیه، به شیوه محمد البوعزیزی شهروند تونسی، در نزدیکی دفتر مرکزی ایالت هاتای در جنوب غربی ترکیه، در اعتراض به دشواری های معیشتی، اقدام به خود سوزی کرد و به زندگی خود، پایان داد.او قبل از خودسوزی فریاد می زد، « دیگر نمی توانم برای فرزندانم عذا تهیه کنم.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید