ارتش لیبی: نیروهای «الوفاق» تمامی توافق‌های آتش‌بس را نقض کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ارتش لیبی، شبه‌نظامیان مسلح نیروهای الوفاق را به نقض کلیه توافق‌های آتش‌بس در طرابلس و نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل در این رابطه، متهم کرد.

نبردهای میان ارتش لیبی و نیروهای الوفاق در جنوب طرابلس روز پنج‌شنبه 13 فوریه، از سر گرفته شد و به دنبال شلیک راکت به سوی فرودگاه بین المللی معیتیقه، پروازها در این فرودگاه به حالت تعلیق درآمد. این رخداد، ساعاتی پس از آن بود که شورای امنیت سازمان ملل، قطعنامه‌ای را تصویب کرد که تمام طرف‌های لیبی را ملزم به آتش‌بس می‌سازد.

خالد المحجوب، مسئول اداره ارشاد اخلاقی فرماندهی کل ارتش لیبی، به «العربیه نت» گفت، شبه نظامیان مسلح، خمپاره‌های بی هدفی را به سوی مناطقی در طرابلس شلیک کردند که اثر آن، دانشگاه طرابلس و خانه‌های مسکونی درخیابان بطاطا، هدف اصابت قرار گرفت که در نتیجه، یک زن کشته شد. وی افزود: این اقدام، تلاشی از سوی شبه نظامیان برای سوق دادن به افکار عمومی علیه ارتش لیبی و متهم کردن آن به ایجاد این تخلفات است تا از این راه، نیروهای ناظر بین المللی را به منطقه بکشانند.

المحجوب همچنین با اشاره به این‌که ارتش لیبی دراحترام به خواست بین‌المللی و مذاکرات سیاسی جاری، متعهد به رعایت آتش‌بس است، گفت: «اگر ارتش به آتش‌بس پایبند نبود، نبرد را یکسره کرده و اقدام به آزاد سازی طرابلس می‌کرد.»

از سوی دیگر فرج مصطفی اخلیل، فرمانده یگان توپخانه در عملیات «آتشفشان خشم» وابسته الوفاق، در پستی در صفحه فیس‌بوک خود، با تاکید بر این‌که نیروهای آشتی، امروز بزرگترین حمله خمپاره‌ای و توپخانه را علیه مواضع ارتش در جنوب طرابلس اجرا کردند، خاطرنشان کرد: «3 راکت گراد به خیابان بطاطا اصابت کرد.»

این درگیری‌ها چند ساعت پس از تصویب قطعنامه شورای امنیت مبنی بر تعهد طرفین منازعه لیبی، به آتش‌بس در این کشور رخ دادند.

این قطعنامه که در بامداد پنج‌شنبه 13 فوریه، به تصویب رسید، از همه کشورهای عضو خواسته است، به طور کامل از تحریم تسلیحاتی پیروی کرده و حمایت قاطع خود را ازغسان سلامه، فرستاده ویژه دبیرکل و گفت‌وگوهای داخلی جهات دست‌اندر کار بحران که توسط این ماموریت، تسهیل شده است، اعلام دارند.

این قطعنامه همچنین همه اطراف را تشویق به آتش‌بس دائمی در اولین فرصت و بدون هیچ گونه پیش شرط کرده و خواستار تعهد همه شرکت کنندگان در نشست برلین پیرامون بحران لیبی در ژانویه گذشته، نسبت به عدم مداخله در منازعه لیبی و امور داخلی آن شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید