تشکیل جلسه شورای امنیت درباره پیشنویس قطعنامه حمایت از آتش‌بس در لیبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

منابع دیپلماتیک اعلام کردند شورای امنیت سازمان ملل متحد روز چهارشنبه 12 فوریه 2020 برای رای‌گیری درباره قطعنامه حمایت از آتش‌‌بس در لیبی تشکیل جلسه خواهد داد. در صورت تصویب، این قطعنامه اولین متن الزام‌آوری خواهد بود که از زمان آغاز درگیری‌ها در آوریل گذشته در شورای امنیت سازمان ملل تدوین و به رای گذاشته می‌شود.

به گزارش خبرگزاری‌ها پیشنویس قطعنامه حمایت از آتش‌بس در لیبی بر « ضرورت توقف دائمی جنگ در لیبی در اولین فرصت و بدون هیچگونه پیش‌شرطی» تاکید می‌کند.

آنتونیو گوتیرش دبیرکل سازمان ملل متحد چند روز پیش و در اشاره به نقش ترکیه در ادامه حمایت از شبه‌نظامیان الوفاق از طریق ارسال اسلحه و جنگجویان مزدور به طرابلس، اعلام کرد که بحران لیبی به دلیل صادرات اسلحه به این کشور از سوی کشورهایی که در اوضاع لیبی تاثیرگذارتر شده‌اند، پیچیده‌تر شده است.

یک دیپلمات اعلام کرد که بریتانیا پس از تهیه پیش‌نویس قطعنامه و انجام رایزنی‌هایی طی 3 هفته‌ اخیر در این‌ باره، خواستار رأی‌گیری درباره این قطعنامه شد.

این دیپلمات گفت موضع روسیه اما در قبال این قطعنامه تاکنون و پس از آنکه هفته گذشته این طرح را متوقف ساخته بود، هنوز مشخص نیست.

نگرانی‌ها از افزایش نقش مزدوران جنگی

بریتانیا ترجیح داد تا در متن پیش‌نویس این قطعنامه کلمه «نگرانی» شورای امنیت از « نقش فزاینده مزدوران در لیبی» را بگنجاند.
این اشاره به موضع روسیه است که هفته گذشته خواستار حذف کلمه « مزدوران» از متن قطعنامه و جایگزینی آن با « جنگجویان تروریست خارجی» شده بود.

علیرغم این موضع روسیه، عضو دائم و دارنده حق وتو شورای امنیت درباره پیش‌نویس قطعنامه حمایت از آتش‌بس در لیبی ناشناخته است.
اضافه بر آن پیش‌نویس ارائه شده از سوی بریتانیا سازمان‌های منطقه‌ای و« به ویژه اتحادیه آفریقا، اتحادیه عرب و اتحادیه اروپا» را به بررسی «چگونگی حمایت از سازمان ملل متحد» در تلاش‌های سیاسی‌اش و امکان نظارت بر آتش‌بس در لیبی فرا می‌خواند.

این پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده از سوی بریتانیا خواستار ادامه مذاکرات در چارچوب کمیته نظامی مشترک شده که در اواخر ژانویه و با حضور نمایندگان دو طرف درگیری با هدف رسیدن به «آتش‌بس دائم» که شامل مکانیسم‌های نظارتی، جدا ساختن نیروها و تدابیر اعتمادسازی تشکیل شده است.

از سرگیری مذاکرات

اضافه بر آن که سازمان ملل متحد پیشنهاد ازسرگیری مذاکرات در 18 فوریه را ارائه داده است پیش‌نویس قطعنامه حمایت از آتش‌بس در لیبی نیز از آنتونیو گوتیرس دبیرکل سازمان ملل متحد خواسته تا پیشنهادهایی را برای نظارت بر آتش‌بس «در اسرع وقت و بلافاصله پس از آنکه طرف‌های لیبی درباره آن تصمیم‌گیری کنند» ارائه دهد.

پاین متن قطعنامه دستاوردهای کنفرانس 19 ژانویه 2020 برلین درباره لیبی و به ویژه دعوت این کنفرانس از کشورهای شرکت کننده برای خودداری از دخالت در نزاع لیبی را به تصویب می‌رساند.

علیرغم صدور قطعنامه‌‌های بین‌المللی در ممنوعیت ارسال سلاح به لیبی از سال 2011 تاکنون موارد نقض آن اما همچنان ادامه دارد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد شامگاه سه‌شنبه با 14 رای موافق پیش‌نویس قطعنامه مشترک ارائه شده از سوی آلمان و بریتانیا مبنی بر تمدید ممنوعیت ارسال سلاح به لیبی و همچنین تدابیر مرتبط با نفت، ممنوعیت سفر و بلوکه شدن دارایی‌های لیبی تا 30 آوریل 2021 را به تصویب رساند.

روسیه از رای دادن به این قطعنامه امتناع کرد و از اعمال ممنوعیت‌های بیشتر علیه مردم لیبی ابراز تاسف کرد.

این قطعنامه از کارشناسان سازمان ملل مسئول در زمینه نظارت بر اجرایی کردن تحریم‌ها میخواهد تا گزارش‌هایی را درباره « هر گونه اطلاعات مربوط به واردات غیرقانونی به لیبی و صادرات غیرقانونی نفت و از آن جمله نفت خام و فرآورده‌های نفتی پالایش شده از این کشور» ارائه دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید