منع هنرمند عرب اهوازی از ورود به استدیو شبکه 2 سیما به دلیل لباس عربی‌اش‌‎‌

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع فعالان حقوق مدنی در اهواز روز چهارشنبه 11 فوریه اعلام کردند که مسئولان استدیو شبکه 2 صدا و سیمای ایران شامگاه سه‌شنبه از ورود «باسم الحمادی» هنرمند مشهور عرب اهوازی و یکی از موسسان «گروه فرهنگی میسان» به استدیو این شبکه به دلیل پوشیدن لباس عربی ممانعت کردند.

این هنرمند گروهی از هنرمندان محلی را اداره می‌کند که در اجرای رقص گروهی عربی معروف به «الچوبیه» مشهورند.

طبق گزارش منابع العربیه در اهواز الحمادی از سوی این شبکه برای اجرای برنامه زنده موسوم به «عصر خانواده» دعوت شده بود، اما مسئولان شبکه که از سوی فعالان مدنی عرب به داشتن گرایش «شوونیستی عرب‌ستیزانه» متهم‌ هستند، از ورود او به استديو و اجراى برنامه ممانعت کردند.

طبق این گزارش مسئولان شبکه اعلام کردند به شرط تغییر لباس عربی به این هنرمند اجازه خواهند داد تا در برنامه شبکه شرکت کند، اما با مخالفت الحمادی روبه‌رو شدند و او از حضور در برنامه اعلام انصراف کرد.

فعالان مدنی عرب‌ اهوازی با انتشار پوستری از این هنرمند که بر آن نوشته شده «تسلم باسم» (باسم زنده باشی) در شبکه‌های اجتماعی، از این هنمرد ملی و موضع‌گیری او در قبال عرب‌ستیزی در یک رسانه رسمی دولتی حمایت کرده و با او اعلام همبستگی کردند.

پوستری كه فعالان عرب اهوازى در همبستگی با باسم الحمادی منتشر کردند
پوستری كه فعالان عرب اهوازى در همبستگی با باسم الحمادی منتشر کردند

فعالان مدنی و حقوقی عرب‌های اهوازی می‌گویند برغم اینکه اکثریت ساکنان منطقه عرب هستند اما مسئولان فرهنگی و هنری منطقه اکثرا از مناطق غیر محلی و یا از استان‌های دیگر تعیین می‌شوند و جمهوری اسلامی را متهم به تلاش برای استفاده از افرادی در چنین پست‌هایی می‌کنند که رویکردی عربستیزانه داشته باشند.

این اولین باری نیست که نهادهای دولتی ایران از ورود هنرمندان عرب‌ اهوازى به مراکز فرهنگی و رسانه‌ها با لباس ملی آنها جلوگیری می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید