مسمومیت 12 نفر در چابهار به علت مصرف مشروبات الکلی

دو نفر به علت مصرف مشروبات الکلی «ساندیسی» در چابهار جان باختند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محمود حسین‌بر مدیرشبکه بهداشت و درمان شهرستان چابهار روز سه‌شنبه 11 فوریه 2020 از مسمومیت 12 نفر به علت مصرف مشروبات الکلی خبر داد.

حسین‌بر افزود: «این افراد به بیمارستان امام علی منتقل و تحت مداوا قرار گرفتند ولی تاکنون دونفر، یک نفر شب اول و نفر دوم نیز شب دوم فوت کردند.»

مدیرشبکه بهداشت و درمان شهرستان چابهار ادامه داد: «درحال حاضر ده نفر دیگر نیز بر اثر مسمومیت الکلی تحت بستری هستند و حال چسمانی نامبردگان چندان رضایت بخش نیست.»

پیشتر دکتر محمود حسین‌بر شامگاه یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: «در 48 ساعت گذشته بیش از 10 نفر دچار مسمومیت شدید بر اثر مصرف مشروبات الکلی به بیمارستان امام علی چابهار منتقل و برای مداوا بستری شدند که متاسفانه یک نفر در لحظات نخست و دیگری روز گذشته به علت خونریزی مغزی و از کارافتادن یکی از کلیه ها فوت کردند. حال 10 نفر دیگر نیز چندان رضایت بخش نیست و از سطح هوشیاری پایینی برخوردار هستند و احتمال افزایش فوتی ها در ساعات آینده وجود دارد.»

مدیرشبکه بهداشت و درمان چابهار تصریح کرد: «طبق اطلاعات واصله ظاهرا بعلت مصرف مشروبات دست ساز ساندیسی این اتفاق ناگوار و تلخ رخ داده است.»

گفتنی است سازمان جهانی بهداشت، سال 2019 طی گزارشی اعلام کرد، ایران رتبه نهم در میان کشورهای دارای بیشترین مصرف‌کنندگان نوشیدنی‌های الکلی در سطح همه کشورهای جهان را به خود اختصاص داده است.

طبق گزارش این سازمان، از میان 189 کشور جهان، ایران در رتبه نهم مصرف‌کنندگان «مداوم» نوشیدنی‌های الکلی قرار دارند.

هر ایرانی‌ بالای 15 سال که بطور مرتب الکل می‌نوشد، در سال 2016 به طور میانگین 28.4 لیتر الکل خالص مصرف کرده‌، این مقدار در سال 2010 به میزان 24.8 لیتر بوده است.

بر اساس این شاخص تونس در میان سایر کشورها رتبه اول را به دست آورده است، به طوری که مصرف کنندگان الکل در این کشور، در سال 2016 میلادی 36.6 لیتر الکل خالص مصرف کرده‌اند.

در این میان ایران رتبه نهم را پس از تونس، سوایزیلند، مالدیو، افغانستان، نامیبیا، آفریقای جنوبی، الجزایر و ترکیه از آن خود کرده است.

مصرف سرانه الکل در میان تمام ایرانیان بالای 15 سال، طی سال 2016 میلادی 1 لیتر بوده که در مقایسه با سال 2010 بدون تغییر مانده است.

در بخش دیگری از گزارش سازمان جهانی بهداشت، سرانه مصرف الکل در شرق مدیترانه که ایران نیز شامل این منطقه می‌شود، 6 دهم لیتر برآورد شده است.

این گزارش همچنین نشان می‌دهد در میان جمعیت بالای 15 سال ایران 6 دهم درصد وابسته به مصرف الکل و یک دهم درصد نیز طی یک ماه پیش از انجام این بررسی، مصرف سنگین الکل داشته‌اند. این نسبت در میان مصرف کنندگان مشروبات الکلی 4.1 درصد بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید