طرح صلح حکمتیار: جنگجویان طالبان در صفوف نیروهای امنیتی افغان ادغام شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان سه شنبه 11 فوریه طرح اش را برای صلح اعلام کرده گفت، جنگجویان طالبان در صفوف نیروهای امنیتی افغان ادغام شوند.

حکمتیار در نشست خبری در کابل گفت، گفتگوهای بین الافغانی باید در افغانستان یا در یک کشور بی طرف برگزار شود و هیأت مذاکره کننده باید کوچک باشد و خارجی ها حضور نداشته باشند.

به گزارش «شبکه یک افغانستان»، حکمتیار اضافه کرد، در گفتگوهای بین‌الافغانی در مورد حکومت موقت و رهبری این حکومت نیز توافق شود و پس از به نتیجه رسیدن گفتگوها، حکومت موقت ایجاد شود که وظیفه‌‌اش برگزاری انتخابات بوده و عمر این حکومت نباید بیشتر از یک سال باشد.

وی ادامه داد، رهبر حکومت موقت و اعضای کابینه‌ی آن نباید در انتخابات آینده شرکت کنند و در روند انتخابات بی طرف باشد.

گلبدین حکمتیار علاوه کرد، در جریان گفتگوهای بین‌الافغانی تمام احزاب سیاسی در افغانستان باید متعهد به آتش‌بس، آزادی زندانیان طالبان و جذب جنگجویان این گروه به صف‌های نیروهای امینتی شوند.

قابل ذکر است زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان شامگاه یکشنبه 9 فوریه با وزیر خارجه قطر وعبدالغنی برادر، رئیس دفتر سیاسی این گروه در مورد موضوعات مهم نتایج صلح گفتگو کرد.

سهیل شاهین در صفحه رسمی توییترش نوشت، در این نشست در مورد بعضی موضوعات مهم نتایج مذاکرات صلح و اقدامات بعدی بحث شد.
قابل ذکر است که امریکا چندین بار با طالبان مذاکرات صلح انجام داده و نمایندگان این گروه همواره بر خروج کامل سربازان خارجی از افغانستان تاکید کرده اند.

گروه طالبان به تاریخ 8 فوریه 2020 با نشر خبرنامه‌ای نوشت، امریکا باید برای رسیدن به صلح، مسئولیت‌های خود را انجام دهد. در این خبرنامه آمده بود: «تاخیر و بهانه‌های موجود در این مسیر، دلیل ادامه بحران است و امریکا باید درباره موفقیت‌‌های روند صلح گام‌‌های جدی بردارند و مسؤلیت‌های خود را انجام دهند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید