روحانی در مراسم 22 بهمن: با صندوق رای قهر نکنید انتخابات منجی ماست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

رئیس‌جمهوری ایران با اشاره به اینکه در انتخابات مجلس یازدهم ممکن است «گله و انتقاد» وجود داشته باشد، انتقاد و منتقد را آزاد دانست و تاکید کرد که «منفعل نشوید و نباید انفعال باشد، با صندوق رای قهر نکنید، انتخابات و صندوق رای منجی ماست».

بر اساس گزارش خبرگزاری مهر، سه‌شنبه 11 فوریه 2020، حسن روحانی در مراسم 22 بهمن در میدان آزادی تهران، با بیان اینکه اگر رژیم پهلوی به یک «انتخابات سالم آزاد ملی» تن می‌داد، انقلاب نمی‌شد، وقوع انقلاب را به دلیل بسته شدن راه انتخاب عنوان کرد.

او با انتقاد از ایجاد تقابل بین «جمهوریت و اسلامیت» تاکید کرد که تضعیف جمهوریت تقویت اسلامیت نیست و جمهوریت و اسلامیت در کنار هم هستند.

با توجه به نزدیکی انتخابات مجلس یازدهم، روحانی با بیان اینکه ممکن است در این انتخابات «گله و انتقاد» باشد، گفت: «اشکالی ندارد انتقاد آزاد است اما انتقاد باشد، منتقد باشد اما انفعال نباشد. منفعل نشوید، با صندوق رای قهر نکنید، انتخابات و صندوق رای منجی ماست».

اشاره روحانی به تنشی است که طی هفته‌های اخیر بین شورای نگهبان و دولت ایجاد شد. رد صلاحیت‌های گسترده نامزدهای انتخابات مجلس، باعث اعتراض رئیس‌جمهوری ایران و برخی دیگر از مقامات دولتی شد.

رهبر جمهوری اسلامی ایران در واکنش به این اختلافات، با دفاع از شورای نگهبان، منتقدان را «حاشیه‌سازان انتخابات مجلس» خواند و به مسئولانی که انتخابات را انتصابات دانسته‌اند، هشدار داد.

او اعضای شورای نگهبان را افرادی «قابل اعتماد» و «عادل» و «حمله» به این نهاد منصوب خود را یکی از کارهای نادرست دانست.

گفتنی است، جمعی از فعالان سیاسی و مدنی ایرانی خارج از این کشور با انتشار بیانیه‌ای، از مردم ایران درخواست کردند به «تحریم فعال» انتخابات مجلس در دوم اسفندماه بپیوندند.

نویسندگان این بیانیه، انتخابات مجلس را «نمایشی» خواندند و با اشاره به اینکه «تکلیف 70 درصد حوزه‌های نمایندگی این انتخابات، از قبل با مهندسی نهاد ولایت فقیه، شورای نگهبان منصوب و نیروهای نظامی-امنیتی و بدون هرگونه رقابت معناداری حتی در بین جناح‌های حکومتی» مشخص شده است، این انتخابات را فاقد هر گونه سنخیت و نسبتی با حاکمیت ملی و نمایندگی ملت ایران دانستند.

«اسفند بدون رای» عنوانی است که فعالان سیاسی و مدنی خارج از ایران برای تحریم انتخابات انتخاب کرده‌اند. انتخابات مجلس ایران، قرار است دوم اسفند 1398 (21 فوریه 2020) برگزار شود.

پیش از این، نرگس محمدی، زندانی سیاسی در ایران نیز خواستار تحریم انتخابات «به حرمت خون کشته شدگان» اعتراضات اخیر ایران شده بود.

در این بیانیه همچنین راهکارهایی برای تاثیرگذاری بر افکار عمومی و «تشویق افراد به رای ندادن» و کاهش نرخ مشارکت به خصوص در شهرهای کوچک پیشنهاد شده است. این فعالان امیدوارند تحریم انتخابات، به فرصتی برای «رشد جنبش اعتراضی فراگیر و زوال استبداد دینی» در ایران تبدیل شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید