رایزنی مسکو با واشنگتن پیرامون ادلب... و عدم تفاهم با ترکیه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه، گفت که مسکو و واشنگتن در مورد وضعیت پرتنش در ادلب، شمال سوریه با هم درتماسند. مسکو پیشتر از تشدید تنش در ادلب در نتیجه افزایش اقدامات جنگی، ابراز نگرانی کرده بود.

دامنه این تنش‌ها پس از کشته شدن سربازان ترکیه و اعلام موضع این کشور در تهدید به حمله به مواضع ارتش سوریه، در صورت عدم توقف عملیات نظامی سوریه علیه شبه نظامیان مورد حمایت ترکیه در ادلب، افزایش یافت.

این در حالی است که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه که ریاست نشستی امنیتی در آنکارا را بر عهده دارد، در سخنان خود، اقدامات آتی ترکیه در پاسخ گوئی به حمله ارتش سوریه به سربازان ترک در استان ادلب، را بیان خواهد کرد.

هیچ توافقی با ترکیه وجود ندارد

در همین زمینه، یک منبع دیپلماتیک ترکیه امروز سه‌شنبه 11 فوریه، اعلام کرد که یک هیئت روسی، برای گفت‌وگو درباره حمله نیروهای دولتی سوریه به منطقه شمال غربی ادلب، از آنکارا دیدار کرد ولی ظاهرا ترکیه را بدون دستیابی به توافق در مورد راه‌های متوقف کردن درگیری‌هایی ترک کرد که باعث کشته شدن 13 سرباز ترکیه طی یک هفته شد.

هیئت روسی روز شنبه، چند روز پس از حمله نیروهای سوری در ادلب که منجر به کشته شدن هشت سرباز ترک شد، وارد آنکارا گردید. ترکیه در مرحله بعد، مبادر به بمباران مراکزی در سوریه کرد که این درگیری‌ها یکی از جدی‌ترین تنش‌ها بین طرفین از آغاز جنگ سوریه از نزدیک به نه سال پیش، می‌باشد.

در حالی که مقامات ترکیه و روسیه به مذاکرات خود ادامه می دادند، روز دوشنبه 10 فوریه، پس از اقدام ترکیه در اعزام هزاران سرباز برای مقابله با حمله سوریه، حمله دوم ارتش سوریه به نیروهای ترکیه در منطقه تفتناز در ادلب، صورت گرفت که طی آن، 5 سرباز ترکیه کشته شدند.

تهدید ترکیه به پاسخ به حملات

مولود چاوش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، اظهار داشت كه مقامات روسیه روز شنبه در وزارت خارجه ترکیه، مذاكره كرده و پس از عدم دستیابی به توافق، در مورد ملاقات مجدد با مسئولان ترکیه در روز دوشنبه 10 فوریه، به اشتراک نظر دست یافتند. روس‌ها همچنین با مشاور رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه، گفت‌و‌گو داشتند.

ریاست‌جمهوری ترکیه در بیانیه‌ای پس از این نشست اظهار داشت كه آنكارا به هیئت روسی بازدید كننده، لزوم توقف حملات علیه مواضع ترکیه در شمال غربی سوریه را اطلاع داده و تاکید کرد؛ چنین حملاتی را بدون پاسخ نمی‌گذارد.

پیشروی پرشتاب نیروهای رژیم اسد در ادلب، آخرین سنگر اصلی عناصر مسلح مخالفین رژیم، منجر به آوارگی نزدیک 700 هزار نفر از خانه‌های خود و فرار به سمت مرزهای مسدود شده ترکیه شده است. ترکیه مدعی است که در حال حاضر، میزبان 3.6 میلیون پناهنده سوری بوده و دیگر قادر به جا دادن شمار بیشتری از آنها نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید