تبری جستن سپاه پاسداران از توئیت جعفری در خصوص قاسم سلیمانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

میراث قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین «سپاه قدس» روز گذشته 10 فوریه، در آستانه روزچهلم مرگ وی در یک حمله پهپادی آمریکا در بغداد ماه گذشته، موجب بروز اختلاف نظر شدید میان دوستان وهمکارانش در «سپاه» گردید.

به گزارش روزنامه الشرق الاوسط، رمضان شریف سخنگوی «سپاه»، ملاحظات خود را در مورد توئیت جنجالی اخیر محمد علی جعفری، فرمانده پیشین «سپاه پاسداران»، پیرامون نقش سلیمانی در سرکوب اعتراضات دانشجویی در سال 1999 و جنبش اصلاحات در سال 2009 اظهار داشت.
توئیت جعفری، میان کنش گسترده ای را در بین ایرانی ها برانگیخت چرا که وی در این توئیت اعلام کرد، سلیمانی، در مرکز فرماندهی یگان «ثار الله »، مسئولیت حفظ امنیت تهران در زمان بروز بحران را بر عهده داشت.

جنگ روانی

در حالی که خبرگزاری «فارس»(وابسته به سپاه) به نقل ازدفتر جعفری، درستی حساب کاربری وی در شبکه "توییتر" را تأیید کرده است، شریف، در راستای مبرا دانستن جعفری از آن توییت گفت که این توئیت، در چارچوب «جنگ روانی علیه (سپاه)» قرار داشته مطالبی که در حساب کاربری جعفری انتشار یافته، دقیق نیست.

علی خامنه‌ای رهبر ایران، کمتر از دو هفته پس از اقدام دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا در قرار دادن نیروهای «سپاه پاسداران» در لیست سازمان های تروریستی جهان، فرماندهی سپاه را به حسین سلامی، معاون جعفری واگذار کرد که این کار فی الواقع، آغازی بر عزل و نصب های اساسی در فرماندهی سپاه، به عنوان دستگاه نظامی موازی ارتش ایران محسوب می شود.

خامنه‌ای در آن زمان، جعفری را به سمت فرمانده یگان فرهنگی و اجتماعی «بقیت الله » مشهد منصوب کرد كه در رسانه های «سپاه» به عنوان مسئول مدیریت «جنگ نرم»، در نظر گرفته می شود.

جعفری در توئیت خود گفته است که سلیمانی در سالهای 1999 و 2009 «در عرصه مقابله با دشمنان انقلاب، فعال بود و اقدامات بسیار کار سازی در راستای کنترل ناآرامی ها وآشوب انجام داد.»

جعفری تاکید داشت که سلیمانی در مقر نیروهای ویژه «ثار الله »، حضور داشت که بر اساس مصوبه شورای امنیت ملی ایران، مسئولیت حفظ امنیت تهران در هنگام بروز بحران را بر عهده داشت.

نقش محوری در سرکوب اعتراضات

یگان «ثار الله» وابسته به سپاه پاسداران، نقش اساسی را درمقابله با اعتراضات دانشجویی ژوئیه 1999 ایفا کرد و در کنار لباس شخصی ها، مبادرت به حمله به خوابگاه دانشجویان در کوی دانشگاه نمود که 3 کشته و 200 تن زخمی برجای نهاد و با دستگیری حدود 1400 نفر، پایان داده شد.

سلیمانی به همراه اسماعیل قاآنی جانشین وی( پس از ترور سلیمانی )، از جمله 24 فرمانده ارشد سپاه بود که زیر پیامی هشدار دهنده ای و اولتیماتوم به محمد خاتمی، رئیس جمهوری اصلاح طلب وقت را امضا کرد مبنی بر این که اگر وی اقدام قاطعانه ای انجام ندهد، این امر منجر به مداخله نیروهای سپاه، علیه اعتراضات دانشجویی خواهد شد.

این اعتراضات در پی توقیف روزنامه اصلاح طلب «سلام» و تصویب قانون جدید مطبوعات آغاز گردید.خاتمی یک ماه پس از سرکوب این اعتراضات، عنوان کرد گفته هایش در زمان بروز تحرک، ناظر بر پی گیری پرونده قتل های زنجیره ای بود که طی آن، اندیشمندان و ادیبان برجسته ایرانی در نیمه دهه 90 میلادی، به دست عناصر به اصطلاح خود سر وزارت اطلاعات، درو شدند.

یگان«ثار الله» در سال 2009، مستقیماً برای پایان دادن به اعتراضات مردمی پس از ابراز مخالفت میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد جناح اصلاح طلب با نتایج اعلام شده انتخابات ریاست جمهوری، وارد عمل شد که بر اساس آن، محمود احمدی نژاد، برای دومین مرتبه منصب ریاست جمهوری را تصاحب کرد.

گفتنی است در جریان این سرکوب خونین، حدود 80 نفر از تظاهر کنندگان، کشته شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید