ارتش سوریه بزرگراه استراتژیک حلب-دمشق را به کنترل خود درآورد

سرنگونی یک جنگنده ارتش سوریه توسط مخالفان در ادلب

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دیدبان حقوق بشر سوریه روز سه شنبه 11 فوریه اعلام کرد، نیروهای ارتش سوریه بزرگراه استراتژیک ام5 (M5) را به کنترل کامل خود درآوردند.

به گفته دیدبان حقوق بشر سوریه کنترل کامل این شاهراه برای نیروهای دولتی سوریه بسیار اهمیت دارد به این دلیل که این بزرگراه جنوب سوریه را با گذر از دمشق به شهر حلب در شمال این کشور متصل می‌کند به طوری که از آن به عنوان یکی از شاهراه‌های مهم اقتصادی برای دولت سوری تلقی می‌شود.

دیدبان حقوق بشر سوریه در بیانیه خود از سرنگونی یک جنگنده توسط مخالفان در منطقه بین النیرب-قمیناس در حومه ادلب خبر داد.

منابع رسانه‌ای ترکیه نیز از سرنگونی یک هلیکوپتر متعلق به نیروهای اسد در منطقه النیرب توسط مخالفان سوری در ادلب خبر دادند.

دیدبدبان حقوق بشر سوریه از قول 2فرمانده از گروههای مسلح مخالف اسد گزارش داد که جنگنده سوریه با موشک زمین به هوا ساقط شده است.

مخالفان سوری یک ماه پیش نیز یک جنگنده نیروهای اسد را در منطقه سکیک در حومه ادلب نیز ساقط کردند. خلبان این جنگنده به اسارت اعضای مسلح «هیئت تحریر الشام» درآمد.

ترکیه که از برخی گروه‌های مخالف سوری و نیز شبه نظامیان مخالف دولت اسد حمایت می‌کند به موجب توافقنامه‌های سوچی و آستانه بخشی از نیروهای نظامی خود را در پست‌های دیده بانی مناطق جنوبی استان ادلب مستقر کرده بود. نظامیان ترکیه با پیشروی نظامیان ارتش سوریه مجبور به عقب نشینی شده و به تازگی نیز در واکنش به کشته شدن هشت تن از نیروهای خود در جریان حملات خمپاره‌ای و هوایی دمشق چندین موضع در استان ادلب را هدف قرار دادند.

رامی عبدالرحمن، رئیس سازمان دیده‌بان حقوق بشر سوریه روز سه شنبه اعلام کرد، نیروهای دولتی سوریه منطقه «راشدین الرابعه» واقع دراستان حلب را به تصرف خود درآورده‌اند.

او افزود، تصرف این منطقه به این معنی است که نیروهای ارتش سوریه از سال 2012 تا کنون برای نخستین بار بر بزرگراه ام 5 مسلط شده‌اند.

نظامیان سوریه پیش از این کلیه مناطق مشرف به بزرگراه ام5 را در استان ادلب تحت کنترل خود قرار داده بودند. ارتش سوریه برای تسلط کامل بر این بزرگراه استراتژیک تنها به تصرف چند کیلومتر دیگر از بخش‌های مشرف به ام5 در جنوب استان حلب نیاز داشت.

بر اساس آخرین گزارش‌ها بیش از نیمی از استان ادلب به همراه بخش‌هایی از مناطق حلب،‌ حماء و لاذقیه همچنان تحت کنترل نیروهای مخالف رژیم اسد و گروههای اسلامگرا مانند هیئت تحریر الشام «شاخه سابق گروه القاعده» است.

به گزارش سازمان ملل متحد درگیری و خشونت‌ میان نیروهای ارتش سوریه و مخالفان در مناطق شمال غربی این کشور تاکنون به کشته شدن صدها تن و آواره شدن بیش از 700 خانواده منجر شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید