13 پناهجو در ترکیه بر اثر سرما جان باختند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

13 پناهجو پس از آنکه از مرز ایران به طور «غیرقانونی» وارد ترکیه شدند در سرمای شدید کوهستان‌های چالداران در کولاک گرفتار شده و جان خود را از دست دادند.

بر اساس گزارش خبرگزاری آلمان، یک‌شنبه 9 فوریه 2020، به نقل از یک گروه حقوق بشری در شهر وان ترکیه، 13 پناهجو در استان مرزی وان ترکیه با ایران، جان خود را بر اثر سرما از دست دادند.

این گروه حقوق بشری در توئیتی که در ارتباط با مرگ این پناهجویان منتشر کرده خبر داده است که پناهجویان پس از آنکه از مرز ایران وارد ترکیه شدند در سرمای شدید کوهستان‌های چالداران در کولاک گرفتار شده و جان خود را از دست دادند.

مفتح امین بیملز، استاندار وان به خبرگزاری آناتولی گفته است که اطلاعاتی را دریافت کرده است که 13 پناهجو پس از عبور غیرقانونی از مرز بر اثر سرما جان خود را از دست داده‌اند.

بر اساس این گزارش، تابعیت مهاجران در ابتدا مشخص نبوده است اما طبق نوشته روزنامه «اورنسل» ترکیه 10 قربانی این حادثه از شهروندان افغان و سه تن دیگر از شهر کوبانی سوریه بوده است.

این نخستین بار نیست که چنین حادثه مرگباری در مرز ایران و ترکیه به ویژه برای پناهجویان افغان اتفاق می‌افتد. پیش از این نیز بارها اجساد یخ‌زده پناهجویان افغان در مرز ترکیه و ایران کشف شده است.

دکتر ذاکره حکمت، مدافع حقوق پناهجویان افغان در ترکیه و عضو موسس «انجمن همبستگی و همدردی با پناهندگان افغان» درباره اجساد کشف شده که در اوسط سال 2019 اتفاق افتاده بود به دویچه وله فارسی گفت: «حادثه کشف اجساد قبلا هم اتفاق افتاده است و ما هر سال شاهد این ماجرا هستیم. پناهجویان به شکل غیرقانونی وقتی بخواهند وارد ترکیه بشوند مجبورند از مرزهای مناطق کوهستانی ترکیه عبور کنند. وقتی مهاجرین با پای پیاده این مسیر را طی می‌کنند دچار مشکل می‌شوند و بعضی از آنها زیر چندین متر برف می‌مانند و از شدت سرما یخ می‌زنند و می‌میرند. روی اجساد را برف می‌گیرد اما بعدا با آب شدن برف‌ها مردم محل با پخش شدن بوی اجساد آن را کشف می‌کنند و به ژاندارمری خبر می‌دهند».

حکمت گفت که خانواده‌هایی از افغانستان با انجمن آنها تماس می‌گیرند و درباره تحویل گرفتن اجساد مشورت می‌کنند. بازماندگان با هزینه خود این اجساد را به کشورشان انتقال می‌دهند. به گفته ذاکره حکمت شرایط در داخل افغانستان سخت شده است و مردم امیدی به آینده ندارند و دست به مهاجرت می‌زنند.

ذکریا بارکزی از کنسولگری افغانستان در استانبول هم گفته است ناامنی، فقر و بیکاری سبب شده است که ده‌ها هزار افغان راه مهاجرت را در پیش بگیرند. آنان به گونه غیرقانونی به قصد رفتن به کشورهای اروپایی خود را به ترکیه می‌رسانند.

علاوه بر مهاجران افغان تعداد پناهجویان سوری، عراقی و ایرانی نیز در ترکیه افزایش یافته است. به گفته سازمان ملل متحد در هفته‌های اخیر 600 هزار سوری به دلیل حملات نیروهای رژیم بشار اسد به ادلب به طرف مرزهای ترکیه هجوم آورده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید