رئیس‌کل بانک مرکزی: رانت‌جویان با تبلیغات درباره نتیجه FATF ارز را گران کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رئیس‌کل بانک مرکزی ایران به گران شدن دوباره ارز در بازار این کشور واکنش نشان داد و اعلام کرد که «رانت‌جویان با تبلیغات در فضای مجازی نتیجه جلسه آتی FATF را دستاویزی برای گران کردن ارز» قرار داده‌اند.

عبدالناصر همتی، یک‌شنبه 9 فوریه 2020، با انتشار پستی در صفحه شخصی اینستاگرامی خود، از تاثیر «سفته‌بازان و رانت‌جویان» بر بازار ارز سخن گفت که قصد دارند نتیجه «جلسه آتی FATF» را، عدم تمدید تعلیق قلمداد کرده و در خصوص تأثیر آن بر نرخ ارز تبلیغات زیادی در کانال‌های تبلیغاتی خود راه انداخته‌اند.

او با بیان این‌که در شرایط فعلی اغلب بانک‌های خارجی به ‌دلیل تشدید تحریم‌های آمریکا، همکاری لازم با بانک‌های ایران را ندارند و تبادلات ارزی این کشور از طریق مکانیزم‌های بانکى جایگزین و غیر قابل تحریم، انجام می‌شود، تصمیم آتیFATF را بر بازار ارز ایران بدون تاثیر قابل توجه قلمداد کرد.

همتی، عمده خبرسازیها در این باره را با انگیزه سودجویی و نوسان‌گیری در بازار ارز، عنوان کرد.

گروه ویژه اقدام مالی یا همان FATF به عنوان یک نهاد فرادولتی با هدف مبارزه با پولشویی تأسیس شد و در سال 2001 به جمع نهاد‌های مبارزه با تأمین مالی تروریسم پیوست. به تدریج، فعالیت‌های این گروه گسترش یافت و در نتیجه در سال 2012 مقابله با تأمین مالی فعالیت‌های مبهم و غیرشفاف هم جزو ماموریت‌های آن قرار گرفت. همچنین، برخی از دستورات و توصیه‌های FATF برای مقابله با جرائم سازمان‌یافته فراملی مانند فروش مواد مخدر، قاچاق انسان، قاچاق اعضای بدن انسان شکل گرفت.

در حالی که مخالفان پیوستن به این لایحه در ایران مدعی‌اند تحریم‌های گروه ویژه اقدام مالی جدی و جدید نیست و در حال حاضر هم بانک‌های ایران در شرایط تحریم نسبت به نقل و انتقالات اقدام می‌کنند، اما به گفته کارشناسان در صورت اعمال تحریم‌های FATF، تقریبا تمام روزنه‌های مبادلات مالی و اقتصادی رو به ایران مسدود خواهد شد.

گفتنی است، نرخ ارز در بازار ایران نسبت به روز گذشته افزایش یافت، این بازار در دومین روز هفته روند رو به صعودی را ادامه داده و تحت تاثیر رشد نسبی تقاضا در بازار آزاد، به بیشترین رشد شاخص ارزی در یک ماهه اخیر رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید