واشنگتن: هرگونه ضمیمه‌سازی اراضی فلسطینی؛ طرح ما را به خطر می‌اندازد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سفیر ایالات‌متحده در اسرائیل، امروز، یک‌شنبه9 فوریه، تاکید کرد، هرگونه ضمیمه‌سازی سرزمین‌های فلسطین از سوی اسرائیل، طرح صلح خاورمیانه آمریکا را به خطر می‌اندازد.

دیوید فریدمن، سفیر آمریكا در تل‌ آویو در توئیتی گفت كه هرگونه اقدام یک جانبه اسرائیل برای ضمیمه کردن زمین‌های فلسطینی برخلاف نظر كمیته مشترک اسرائیل و آمریكا، طرح آمریکا در خاورمیانه را با خطر مواجه می‌کند.

تونس و اندونزی که دوکرسی غیر دائمی در شورای امنیت دارند، پیش‌نویسی را به شورای امنیت بردند که در آن، «نسبت به این‌که طرح صلح ارایه شده توسط ایالات‌متحده در 28 ژانویه، ناقض قوانین بین‌المللی و استانداردهای بنیادین برای یک راه حل دائمی، عادلانه و کامل برای مناقشه اسرائیل و فلسطین است، ابراز تاسف کردند.»

لحن قطعنامه تلطیف شده است در حالی که دراساس، شامل محکوم کردن شهرک سازی اسرائیل در سرزمین‌های اشغالی فلسطین، از جمله در بیت‌المقدس شرقی است و بر لزوم حفظ مرزهای 1967 تأکید می‌کند، که ممکن است برای جلوگیری از استفاده ایالات‌متحده از حق وتو در رای‌گیری در مورد متن قطعنامه، کافی نباشد.

در پیش‌نویس اصلاح شده قطعنامه، این پاراگراف به نسخه قبلی اضافه شده که متضمن «محکوم کردن هر گونه اعمال خشونت علیه غیرنظامیان، از جمله اقدامات تروریستی، اقدامات تحریک آمیز، تحریک به (خشونت) و تخریب» است.

از متن تجدید نظر شده، فراخوان برای برگزاری کنفرانس بین‌المللی مسائل خاورمیانه «در اسرع وقت»، حذف شده و یادآوری شده این امر، در متن قطعنامه سازمان ملل در سال 2008، نیز وارد شده است.

انتظار می‌رود محمود عباس رئیس دولت خودگردان فلسطین، روز سه‌شنبه آینده وارد سازمان ملل شود تا پیش‌نویس قطعنامه را به رأی بگذارد.

مطابق بیانیه هیئت نمایندگی فلسطین در سازمان ملل، عباس پس از این جلسه در کنفرانس مطبوعاتی مشترکی با ایهود اولمرت نخست‌وزیر پیشین اسرائیل شرکت خواهدکرد.

شایان ذکر است که فلسطینی‌ها، اتحادیه کشورهای عربی و سازمان همکاری‌های اسلامی، طرح صلح آمریكا را رد کردند كه توسط ترامپ اعلام شد و در آن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت یکپارچه اسرائیل برسمیت شناخته شده، مشروط بر این‌كه طبق این طرح، پایتخت كشور آینده فلسطین در شهر ابو دیس واقع در شرق بیتالمقدس، تأسیس شود.

طرح ترامپ همچنین برضمیمه‌سازی دره اردن و بیش از 130 شهرک واقع در کرانه باختری اشغالی از سوی اسرائیل، صحه گذاشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید