محاکمه مجدد برادر بوتفلیقه و مسئولان پیشین دستگاه اطلاعاتی الجزایر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادگاه تجدید نظر نظامی بلیدا، در الجزایر امروز، یک‌شنبه 9 فوریه، محاکمه 3 تن از عناصر قدرتمند سیاسی در دوران عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس‌جمهوری پیشین و در راس آن‌ها سعید بوتفلیقه برادر و مشاور او، محمدمدین معروف به «ژنرال توفیق» و ژنرال عثمان طرطاق؛ مسئولان پیشین دستگاه اطلاعاتی به همراه لوئیزه حنون، رئیس «حزب کارگران» را آغاز می‌کند.

این دادگاه در تاریخ 25 سپتامبر، حكم 15 سال زندان را برای این 4 نفر به اتهام توطئه علیه حاکمیت دولت و ارتش، صادر کرد و در اردیبهشت سال گذشته، این افراد، دستگیر و زندانی شدند ولی متهمان، تقاضای استیناف را در دادگاه تجدیدنظر نظامی، مطرح کردند که مورد موافقت قرار گرفت.

مردم الجزایر عصر امروز در انتظار حکم دادگاه هستند تا روشن شود آیا داده‌های این پرونده بعد از درگذشت ژنرال قائد صالح، رئیس ستاد ارتش در دسامبر گذشته، تغییر خواهد کرد که به عنوان «عامل» موثر دردستگیری و زندانی کردن قدرتمندترین کارمندان و شخصیت‌های وابسته به بوتفلیقه، قلمداد می‌شود؟

سعید بوتفلیکا، ژنرال توفیق و ژنرال طرطاق، در 5 ماه مه دستگیر شدند، در حالی که حنون در نهم همان ماه در بازداشت پیش از زندان قرار داده شد، پس از آنکه دادگستری ارتش، آن‌ها را به «توطئه علیه حاکمیت ارتش و کشور» متهم کرد، اتهامی که مجازاتی برابر با 5 تا 10 سال را داشته و طبق قانون قضائی نظامی، می‌تواند به اعدام آن‌ها نیز منجر شود.

سابقه این پرونده به نخستین هفته‌های آغاز جنبش مردمی در الجزایر باز می‌گردد، به ویژه پس از اصرار سپهبد احمد قاید صالح رئیس ستاد ارتش در 26 مارس در مورد اجرای ماده 102 قانون اساسی در رابطه با پر کردن منصب ریاست‌جمهوری و سخنان او درباره «نشست مشکوک» این 4 نفر برای توطئه علیه مطالبات مردم و جلوگیری از تلاش‌ها و پیشنهادهای ارتش برای حل بحران.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید