دیدبان شفافیت افغانستان: 65 درصد از شهروندان افغان به برق دولتی دسترسی ندارند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

نهاد دیده‌بان شفافیت افغانستان به تازگی با نشر یافته‌های یک بررسی از سکتور انرژی این کشور اعلام کرد، 65 درصد از شهروندان افغان به برق دولتی دسترسی ندارند.

به گزارش «خبرگزاری جمهور» اکرام افضلی رییس این نهاد گفت، بر اساس یک بررسی که از سوی دیده‌بان شفافیت صورت گرفت، تنها 35 درصد مردم افغانستان به برق دولتی دسترسی دارند.

افضلی اضافه کرد، در حالی اکثر شهروندان افغان از دسترسی به انرژی پایدار محروم اند که حکومت تعهد سپرده بود که تا سال 2020 میزان دسترسی به برق دولتی را به 52 درصد افزایش خواهد داد.

وی علاوه کرد، هشت اداره مختلف دولتی افغانستان در سکتور انرژی دخیل اند اما بین صلاحیت‌های این ادارات در (امکان سنجی پروژه‌های برق، پالیسی سازی، تدارکات، اجرا و مدیریت پروژه، ارائه خدمات و تنظیم خدمات) تفکیک وجود ندارد.

قابل ذکر است که محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان پنج شنبه 6 فوریه 2020 کار عملی پروژه «کاسا یک هزار» را افتتاح کرد که با تکمیل این پروژه این کشور اولین دهلیز انتقال برق از آسیای مرکزی به آسیای جنوبی خواهد بود.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان در صفحه رسمی فیسبوک اش نوشت، پروژه کاسا یک هزار یکی از بزرگ ترین پروژه های منطقه ای اتصال برق است.

ریاست جمهوری افغانستان می گوید: «با تکمیل این پروژه بزرگ، شاهد گسترش تعاملات اقتصادی‌ و نخستین دهلیز انتقال برق از آسیای مرکزی به آسیای جنوبی‌خواهیم بود».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید