مرگ یکی مشهورترین هنرپیشه‌های کهن سال سینما

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مایکل داگلاس هنرپیشه مشهور آمریکایی روز چهارشنبه 5 فوریه، درگذشت پدرش کرک داگلاس یکی از مشهورترین هنرمندان جهان در سن 103 سالگی را طی بیانیه‌ای اعلام کرد.

پسر داگلاس در این بیانیه او را «یک اسطوره و ستاره‌ای درخشان و بازیگری متعلق به دوران طلایی سینما خواند که سال‌های طلایی عمرش را نیز در آن دوران سپری کرد».

داگلاس در 90 فیلم از آثار ماندگار هالیوود بازی کرد که اکثر آنها از بهترین‌های هنر هفتم بشمار می‌آیند بخصوص «اسپارتاکوس» در سال 1960 که داستان برده‌ای را به تصویر کشید که جنبش بردگان را در برابر سطوت و بیدادگری امپراتوری روم رهبری کرد و در سرانجامی تلخ به صلیب آویخته شد.
داگلاس آمریکایی روسی تبار با نام اصلی ایسور دانیلویچ در اواخر سال 1916 متولد شد و دوران کودکی توام با فقیر خود را به همراه پدر و مادر و 6 خواهر مهاجر خود در ایالات متحده سپری کرد.

«عشق عجیب مارتا ایورس» در سال 1946 اولین فیلمی بود که کرک داگلاس در کنار باربارا استانویک هنرپیشه فقید آمریکائی در آن ظاهر شد. استانویک در سال 1990 در سن 82 سالگی درگذشت. پس از فیلم بود که درهای شهرت به روی وی گشوده شد تا جائی که فیلم هایش در دهه پنجاه و شصت میلادی بیشترین فروش را داشتند.

کرک داگلاس در نقش های داستانی پرهیچان و درام وهمچنین در فیلم‌های وسترن و جنگی، خوش درخشید و کارنامه هفتاد ساله‌ای از بازیگری موفق ومشهور را ارائه داد.

در ویدئوی زیر، صحنه ای از فیلم مشهور «اسپارکوس» را می توانید مشاهده کنید:

کرگ داگلاس ، اصالتاً یهودی بوده و از دوهمسر خود دارای چهار پسر شد. وی بعد از ایفای نقش برجسته خود به عنوان قهرمان بیرحم بوکس در فیلم «قهرمان» محصول1949 به شهرت دست یافت و برای اولین بار نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین هنرپیشه شد.

«مرد جوانی با شیپور» یکی از نخستین فیلم‌هایی بود که داگلاس در سال 1950 در کنارلورن باکل و دوریس دی، به ایفای نقش پرداخت. او برای دومین بار نامزد دریافت اوسکار برای نقش اصلی خود در فیلم «بد و زیبا» (1952) گردید و نامزدی سوم داگلاس برای بازی در نقش ون گوگ، نقاش فقید هلندی در سبک امپرسیونیسم در فیلم «شور زندگی» بود.

داگلاس جایزه اسکار را برای همه فعالیت های هنری خود دریافت کرد و همچنین برنده مدال آزادی شد که از سوی ریاست جمهوری اعطا می گردد. وی ده رمان وخاطرات خود را به رشته تحریر در آورده و در رده هفدهم فهرست «موسسه فیلم آمریکایی» به عنوان یکی از بزرگترین اسطوره های سینمای کلاسیک هالیوود، قرار دارد.بعد از نجاتش ازحادثه سقوط بالگرد در 1991 و سکته مغزی در 1996 ، مسیر زندگی داگلاس تغییر کرد و گونه ای زیست معنوی ودینی وانزوا را در پیش گرفت و به ندرت، ظهور و بروزی علنی داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید