دیوان عالی کشور حکم اعدام هفت زندانی سنی مذهب را پس از 10 سال حبس تایید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حکم اعدام هفت زندانی سنی مذهب محبوس در زندان رجایی شهر کرج پس از حدود ۱۰ سال کشمکش قضائی در دیوان عالی کشور تایید شد.

خبرگزاری هرانا روز پنج‌شنبه 6 فوریه 2020 در گزارشی عنوان کرد «دیوان عالی کشور حکم اعدام انور خضری، کامران شیخه، فرهاد سلیمی، قاسم آبسته، خسرو بشارت، ایوب کریمی و داود عبداللهی، هفت زندانی سنی مذهب محبوس در زندان رجایی شهر کرج را تایید کرد.»

هرانا در ادامه به نقل از یک منبع مطلع افزود «‌این حکم روز دوشنبه 3 فوریه به وکیل مدافع این شهروندان ابلاغ شده است. این هفت تن بیش از 10 سال گذشته را در بازداشت به سر برده‌اند.»

به گفته این سازمان حقوق بشری «عبدالرحیم تینا» در تاریخ 7 مهر 1387 توسط افراد ناشناسی کشته شد. این هفت زندانی از تاریخ 16 آذرماه سال 88 از بابت این پرونده مشترک در زندان بسر می‌برند.

این زندانیان در اسفندماه 94 توسط شعبه 28 دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمد مقیسه به اعدام محکوم شدند. این حکم در دیوان عالی کشور توسط قاضی علی رازینی نقض شد. پس از 9 سال بلاتکلیفی در تاریخ 17 تیرماه 97 حکم سه تن از زندانیان با آنها ابلاغ شد و بر اساس این حکم انور خضری و خسرو بشارت به اتهام مشارکت در قتل هر یک به تحمل 10 سال حبس و کامران شیخه نیز به اعدام محکوم شد.

در اردیبهشت ماه امسال، انور خضری، قاسم آبسته، داود عبدالهی و ایوب کریمی 4 تن از متهمین این پرونده جهت بازجویی و انجام آزمایش DNA به مدت 3 روز در سلول‌های انفرادی بازداشتگاه اداره آگاهی شاپور تهران نگهداری شدند.

پرونده این افراد نهایتا جهت بررسی مجدد به شعبه 15 دادگاه انقلاب تهران ارجاع و جلسه دادگاه آنها طی روزهای 27 تا 29 خردادماه 98، برگزار شد.

گفته می‌شود علیرغم حضور وکیل متهمین در جلسه دادگاه، از سوی قاضی و نماینده دادستان حق صحبت و دفاع از متهمین به وی داده نشد. قاضی محمد مقیسه در نهایت مجددا حکم اعدام این افراد را صادر و پرونده بار دیگر جهت بررسی به شعبه 41 دیوان عالی کشور به ریاست قاضی علی رازینی ارجاع شد و این حکم در دیوان عالی کشور نیز تایید شد.

هرانا در ادامه آورده است «زندانیان مورد اشاره تاکنون بارها به شیوه‌های مختلفی از جمله اقدام به اعتصاب غذا به شرایط خود اعتراض کرده‌اند و خواستار رسیدگی به وضعیت نابسامان حقوقی خود شده‌اند.»

این زندانی سنی مذهب در پایان نامه خود با اشاره به اینکه قربانی سناریوی اداره اطلاعات ارومیه و مهاباد شده است، از نهادهای حقوق بشری، میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر در سازمان ملل متحد و جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران خواسته تا فریاد مظلومیتش را بشنوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید