دولت سودان: البرهان هیچگونه قولی برای عادی‌سازی روابط با اسرائیل نداده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

فیصل محمد صالح سخنگوی دولت انتقالی و وزیر فرهنگ و اطلاع‌رسانی سودان شامگاه چهارشنبه 5 فوریه 2020 گفت، عبدالفتاح البرهان رئیس شورای حاکمیت سودان گفته است که او به طور شخصی و بدون مشورت با کسی اقدام به انجام دیداری با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیلی کرده است.

محمد صالح افزود که عبدالله حمدوک رئیس شورای وزیران هیچگونه اطلاعی از سفر البرهان به اوگاندا و دیدار او با بنیامین ناتانیاهو نداشته است.

صالح در کنفرانسی خبری تاکید کرد که البرهان «متحمل مسئولیت» این اقدام است و افزود:« او گفت که این را به باور این که می‌تواند منفعتی برای مردم سودان در پی داشته باشد انجام داده است».

وزیر فرهنگ سودان افزود:« دیدار به قصد شناسایی» انجام شده است و البرهان « طی این دیدار هیچگونه تعهدی یا قولی برای عادی‌سازی روابط یا برقراری روابط دیپلماتیک » میان سودان و اسرائیل نداده است.

وزیر فرهنگ و اطلاع رسانی یمن در ادامه افزود که قضاوت را به دستگاه‌های ویژه ذیربط موکول خواهد کرد تا در این باره تصمیم گیری کنند.

خارطوم نیز همانند بسیاری دیگر از پایتخت های عربی دارای روابط دیپلماتیک با اسرائیل نیست.

عبدالفتاح البرهان رئیس شورای حاکمیت سودان دوشنبه در شهر انتبی اوگاندا و بدون اینکه به طور قبلی به شورای حاکمیت انتقالی سودان اطلاع دهد با بنیامین ناتانیاهو نخست وزیر اسرائیل دیدار کرده است.
شورای حاکمیت انتقالی سودان در آوریل سال گذشته و چند ماه پس از سرنگونی رژیم عمر البشیر در پی جنبش اعتراضی بی سابقه در سودان تشکیل شده است.

ژنرال عبدالفتاح البرهان سهشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که دیدار او با بنیامین نتانیاهو با هدف «محافظت از امنیت ملی سودان» انجام شده است.

البرهان همچنین تاکید کرد که « بررسی و توسعه روابط میان سودان و اسرائیل آنچنان که در سند قانون اساسی ذکر شده مسئولیت نهادهای ذیربط است».
رئیس شورای حاکمیت انتقالی سودان تاکید کرد، «موضع سودان در قبال مسأله فلسطین و حق مردم فلسطین در برپایی دولتشان اصولی و بر مبنای اجماع عربی و قطعنامه‌های اتحادیه عرب است و همواره ثابت بوده، استوار است و پایدار خواهد ماند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید