توافق کردستان عراق با بغداد در مورد سهم اقلیم از بودجه کشور

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری دولتی عراق روز چهارشنبه فوریه 5 گفت که دولت این کشور و منطقه شبه خودمختار کردستان، به توافقی در مورد سهم اربیل در بودجه فدرال سال 2020 دست یافته‌اند.

این خبرگزاری به نقل از «جوتیار عادل» سخنگوی دولت اقلیم‌کردستان گفته است، این توافق‌نامه متضمن انتقال درآمدهای حاصل فروش 250 هزار بشکه در روز از نفت تولید شده در این اقلیم به بودجه ملی عراق است.

بودجه فدرال عراق برای سال 2020 امروز چهارشنبه 5 فوریه، در مجلس به بحث گذاشته شده است. بودجه سال گذشته، متضمن سهم اقلیم‌کردستان بر اساس صادرات نفت 3.88 میلیون بشکه در روز از قرار هر بشکه، 56 دلارمحاسبه گردید که به133 هزار میلیارد دینار (112 میلیارد دلار) رسید.

در حال حاضر صادرات اقلیم‌کردستان، بین 400 تا 500 هزار بشکه در روز است. بودجه سال 2019 نیز شامل پرداخت حقوق نیروهای پیشمرگ کرد بود که اقدامی در راستای برطرف ساختن تنش‌ها میان بغداد و اربیل قلمداد می‌شود.

به گفته خبرگزاری عراق، مقامات کرد اظهار داشتند، قبل از آغاز انتقال درآمدهای نفت به شرکت بازاریابی نفت عراق (سومو) مطابق توافق نامه، منتظر تشکیل کابینه «محمد توفیق علاوی» نخست وزیر انتصابی، خواهند ماند.

سخنگوی دولت اقلیم کردستان عراق گفت که انتقال این در آمدها از زمانی آغاز می‌شود که بغداد، عمل به تعهدات خود را آغاز کند؛ بویژه که درصد مشخصی در بودجه کشور برای کردها، درنظر گرفته نشده است. به گفته او، علاوی باید ظرف یک ماه، کابینه جدید را تشکیل داده و وارد روند گرفتن رأی اعتماد از مجلس شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید