توافق مسکو و آنکارا برای هماهنگی درباره سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

کاخ کرملین سه‌شنبه 4 فوریه 2020 اعلام کرد که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه درباره اتخاذ گام‌هایی برای بهبود هماهنگی اقدامات دو کشور در سوریه توافق کردند.

از سویی ریاست جمهوری ترکیه پیشتر سه‌شنبه اعلام کرد که اردوغان به پوتین اعلام کرد، ترکیه چنانچه نیروهایش در معرض حمله جدیدی از سوی نیروهای رژیم سوریه قرار گیرند«با قاطعیت بیشتری» پاسخ خواهد داد.

ریاست جمهوری ترکیه اعلام کرد که اردوغان در پی درگیری‌های بی سابقه میان ارتش‌های ترکیه و سوریه در رایزنی‌هایی تلفنی با پوتین رئیس جمهوری روسیه اعلام کرد که آنکارا « به استفاده از حقش در دفاع مشروع از خود ادامه خواهد داد و چنانچه در معرض حمله مشابهی قرار گیرد با قاطعیت واکنش نشان خواهد داد.

اردوغان همچنین پس از درگیری‌های میان نیروهای ترکیه‌ و سوریه که منجر به کشته شدن تعدادی از سربازان از دو طرف شده است تاکید کرده بود کشورش به نیروهای رژیم سوریه اجازه نخواهد داد تا سرزمین‌های بیشتری را در استان ادلب در شمال سوریه به کنترل درآورند.

اظهارات اردوغان در حالی مطرح می‌شود که نیروهای رژیم سوریه به دروازه غربی شهر سراقب که خاستگاه مخالفان مسلح در استان ادلب در شمال این کشور است، رسیده‌اند.

از سویی سازمان ملل متحد اعلام کرد که از روزهای ابتدای ماه دسامبر گذشته تاکنون بیش از نیم میلیون تن از مردم سوریه منازل خود را به خاطر حمله نظامی ترک کرده‌اند.

کشته شدن 8 شهروند ترکیه

از طرفی دوشنبه در تبادل آتش میان نیروهای ترکیه و نیروهای رژیم سوریه در ادلب 8 تن از اتباع ترکیه کشته شدند. حمله به نیروهای ترکیه همزمان با ادامه عملیات نظامی رژیم سوریه صورت می‌گیرد که از دسامبر گذشته با یورش به شمال این کشور و به سوی آخرین مواضع مخالفان مسلح سوری آغاز و در مناطقی از استان ادلب تا حلب گسترش یافته است.

نیروهای ترکیه پس از آنکه توافق سابق آتش‌بس در مناطق تحت کنترل مخالفان مسلح سوری فروپاشیده در مناطقی از شمال سوریه مسقر شده تا بر روند اجرای توافق آتش‌بس نظارت کنند.

آواره شدن بیش از نیم میلیون سوری

ینس لیرک سخنگوی دفتر هماهنگی امور انسانی سازمان ملل متحد گفت که از اول دسامبر گذشته یا به عبارتی طی دو ماه گذشته بیش از 520 هزار تن از مردم سوریه که اغلب آنها را زنان و کودکان تشکیل می‌دهند از خانه و کاشانه‌هایشان آواره شده‌اند.

او افزود که «هیچگونه منطقه امنی در ادلب وجود ندارد و بمب‌ها همچنان در هر زمانی و بر هر مکانی فرود می‌آیند، حتی آنهایی که از صحنه‌های درگیری فرار می‌کنند امنیت ندارند و بسیاری از مردم هستند که سرگردان در همه جهات جابجا می‌شوند».

این مقام سازمان ملل متحد گفت که تحقیقات دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد طی 10 روز از 20 ژانویه نشان می‌دهد دستکم 83 تن از غیرنظامیان و از جمله آنها 20 زن و 33 کودک کشته و ده‌ها تن از غیرنظامیان در حملات هوایی و زمینی کشته شدند.

از سویی دیدبان حقوق بشر سوریه که مقر آن در بریتانیا است نیز اعلام کرد که نیروهای رژیم اسد در حالی که تلاش می‌کردند راه سریع‌السیری را میان دمشق پایتخت و شهر حلب بزرگترین شهر سوریه ایجاد کنند، کنترل بیش از 60 شهرک و روستا را به دست گرفتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید