تلاش نافرجام دموکرات‌ها...محاکمه ترامپ با تبرئه او پایان می‌یابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

مجلس سنا آمریکا روز چهارشنبه 5 فوریه، خود را برای تبرئه رئیس جمهوری ایالات متحده آماده می‌سازد که درواقع پایان محاکمه تقریبا دو هفته‌ای، پس از تلاش بی‌سرانجام دموکرات ها برای برکناری ترامپ است.

پس از رای منفی اکثریت مجلس سنا در موضوع فراخوان شهود، محاکمه ترامپ به پایانی که انتظار می‌رفت، یعنی تبرئه‌اش رسید. اگرچه دموکرات‌ها نتوانستند ترامپ را برکنار کنند، اما این اقدام را به هدف خدشه دار کردن اعتبار او انجام دادند تا از این طریق بر شانس موفقیت ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020، تأثیر منفی بگذارند.

میچ مک کانل رهبر اکثریت جمهوری خواه ، گفت: «فردا ، سنا به این نقض بی پروا و حزب سالارانه از سوی اکثریت مجلس نمایندگان (دمکرات)، پایان خواهد داد.»

او درپیامی در لفافه به دموکرات‌ها گفت: «من از هر یک از همکارانم می‌خواهم که بر اساس حقایق موجود در مدارک قانون اساسی و منافع عمومی به بی گناهی وتبرئه رئیس جمهوری، رای دهند.»

در ضربه جدیدی که به تلاش‌های حزب دموکرات برای خدشه‌دار کردن اعتبار ترامپ، وارد شد، سوزان کولین، سناتور جمهوری خواه، که از رأی کلیدی وتاثیر گذار در جلسه محاکمه برخوردار است، قصد خود را برای رأی دادن به نفع تبرئه ترامپ و دلایل مطرح شده برای برکناری‌اش ابراز داشت. این موضع پس از رای مثبت کولین به نفع حزب دموکرات برای فراخوان شهود بود.

او در سخنان خود گفت: «ادعای دموکرات‌ها مبنی بر اینکه ترامپ از قدرت سوء استفاده کرده است حتی نتوانست ارتکاب این تخلف از سوی ترامپ را اثبات کند، برعکس کار را به جائی رساند که نشان داد، اقدام رئیس جمهوری را به دشواری می‌توان تخلف قلمداد کرد.»

رفتاری ناشایست

علیرغم انتقاد کولین از رفتار ترامپ و «ناشایست» توصیف کردن آن اما او از دموکرات‌ها در کنگره به دلیل تأخیر بیش از یک ماه در انتقال مطالب مورد بازخواست به مجلس سنا، انتقاد کرد.

او گفت، موضع‌گیری دموکرات‌ها، قدرت استدلال‌های آنها مبنی بر اینکه مواضع رئیس جمهوری، تهدیدی بالقوه به شمار می آید را تضعیف کرد.

موضع کولین به مثابه حمایت صریح از ترامپ و تقویت جایگاه رئیس جمهوری در مجلس سنا به منظور پایان دادن به محاکمه وی در امروز چهارشنبه 5 فوریه، برای رأی گیری نهایی است.

این در حالی است که هیچ تغییری در موضع میت رامنی، سناتور جمهوریخواه، بروز نکرد، اگرچه منابع حزب جمهوری خواه، انتظار داشتند که وی به نفع تبرئه رئیس جمهوری، رأی دهند زیرا به احتمال زیاد، نتیجه رأی‌گیری در صورتی که سناتور میت رامنی به نفع تبرئه رای دهد، تبرئه رئیس جمهوری با اکثریت سنا 53-47 خواهد بود.

از سوی دیگر، ترامپ در مصاحبه قبلی خود با فاکس نیوز، احتمال پیوستن اعضای حزب دموکرات به رای دهی به نفع تبرئه خود را وارد دانست.

در همین اثنا لیندسی گراهام، سناتور جمهوریخواه در حساب کاربری خود در توئیتر، با تقدیر از موضع سناتور سوزان كولین گفت: « كولین طبق معمول ، توضیحات مفصلی درباره تصمیم خود برای تبرئه رئیس جمهوری از تمامی موارد بازخواست، ارائه داد. اگر به دنبال پاسخ منطقی هستید که چرا رئیس جمهوری باید تبرئه شود، سخنرانی سناتور کالین را تماشا کنید.»

از سوی دیگر تد کروز سناتور جمهوریخواه و رئیس کمیته فرعی قانون اساسی، گفت: « سنا، بعد از ظهر چهارشنبه 5 فوریه، به تبرئه رئیس جمهوری در ارتباط با دلایل ارائه شده برای برکناری، رای خواهد داد. این کار درستی است که باید انجام شود. این تصمیمی است که هم با حقایق و هم با قانون سازگار است.»

ترامپ در مشارکت نداشت

لیندسی در ادامه سخنان خود گفت: «تدابیر مربوط به برکناری در کنگره در راستای رویکردی حزب گرایانه به رهبری دموکرات‌ها آغاز شد، بدون اینکه به رئیس جمهوری، اجازه مشارکت در بازخواست از شهود و فراخوان شهود دفاع، داده شود. ما به موجب قانون اساسی، وظیفه داشتیم محاکمه ای عادلانه را برگزار کنیم و سنا هم همین کار را انجام داد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید