نقشه‌برداری رودخانه هیرمند پس از نیم‌ قرن توسط ایران و افغانستان؛ تعیین حق‌آبه ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

عیسی بزرگ‌زاده، مدیرکل دفتر رودخانه‌های مرزی و منابع آب مشترک وزارت نیرو و معاون کمیسار آب هیرمند ایران چهارشنبه 5 فوریه اعلام کرد، هیأت‌های از ایران و افغانستان عملیات نقشه برداری از رودخانه هیرمند را آغاز کرده‌اند.

بزرگزاده در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا گفته است، معاونان کمیساران آب ایران و افغانستان در خصوص نقشه‌برداری مشترک از رودخانه هیرمند مرزی برای تعیین محل‌های تحویل حقابه جانب ایران، توافق کردند.

وی اضافه کرد، هیات‌های فنی و نقشه‌برداران دو کشور در شهرهای زابل ایران و زرنج افغانستان مستقر شده و عملیات نقشه‌برداری را آغاز کرده‌اند.

قابل ذکر است که افغانستان از طریق ولایت‌های نیمروز، فراه و هرات با ایران مرز مشترک دارد و سه بند مهم و بزرگ این کشور از جمله بند کمال خان در نیمروز، بند بخش آباد در فراه و بند سلما در هرات قرار دارند.

وزارت انرژی و آب افغانستان قبلا گفته بود که بند کمال‌خان در سه بخش ساخته می‌شود که بخش اول ساخت این بند در سال 2012 بخش دوم‌اش در سال 2015 تکمیل شد و بخش سوم ساخت این بند در سال 2017 شروع شد و قرار است تا چهار سال دیگر پایان یابد. بخش سوم این بند با هزینه 78 میلیون دالر ساخته می‌شود که این پول از بودجه انکشافی دولت افغانستان پرداخت می‌شود.

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان در 20 آوریل سال 2017 بخش سوم کار ساخت این بند را افتتاح کرد و گفته بود، ساخت این بند به هدف کنترل و مدیریت آب صورت می‌گیرد تا دیگر آب‌های این کشور به هدر نرود.

رییس‌جمهوری افغانستان خطاب به ایران گفت: «زمان زورگویی و بی‌اعتمادی به پایان رسیده و این سد ساخته خواهد شد».

غنی افزود: «مدیریت آب‌ها موجب همکاری است نه موجب نزاع که در چارچوب معاهدات و قوانین تنظیم می‌گردد». بند کمال خان بالای دریای هلمند ساخته می‌شود

آب‌های افغانستان در دریاچه هامون سرازیر می‌شود و بخش‌های از این آب در بند کمال خان مورد مدیریت و کنترل قرار می گیرد. دریاچه هامون دریاچه‌ای مشترک میان افغانستان و ایران است.

محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه ایران در سال 2019 هشدار داده بود که تهران برای گرفتن آب از کابل از تمام ابزارها استفاده خواهد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید