تجمع دانشجویان عراقی در میدان التحریر برای برگزاری تظاهرات «میلیونی اضطراری»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

هزاران دانشجوی عراقی بعد از ظهر روز سه شنبه 4 فوریه یک روز پس از فراخوان انجمن دانشگاه‌های بغداد برای برگزاری تظاهرات «میلیونی اضطراری» که روز گذشته اعلام شد، به «میدان التحریر» در مرکز بغداد سرازیز شده و با تجمع علیه تعیین محمد توفیق علاوی به عنوان نخست وزیر شعار دادند.

فراخوانی که از توسط انجمن دانشگاه‌های بغداد داده شد، مورد حمایت وزارت آموزش عالی عراق نیز قرار گرفت. وزارت آموزش عالی از معترضان خواسته به تظاهرات و اعتراضات خود ادامه دهند.

مخالفت‌ها و محکومیت‌های شدید علیه تصمیم بغداد برای تعیین محمد توفیق علاوی جهت تشکیل دولت جدید، از سوی قشرهای دانشگاهی، نهادهای مدنی و شخصیت‌هایی که از جنبش معترضان حمایت می‌کنند، همچنان ادامه دارد به ویژه که علاوی از وابسته‌گان احزاب حاکم کنونی در کشور است که پیشتر سمت‌های وزیری و غیره را برعهده داشته است او مسئولیت ریاست وزارت ارتباطات را در دست داشت. انتخاب چنین شخصیتی به معنی دهن کجی به مخالفان و در نظر نگرفتن خواسته‌های معترضان است که بارها بر ضرورت پایان دادن به حکومت احزاب سیاسی حاکمان کنونی تاکید کرده‌اند.

جمعیت بزرگ دانشجویان و دیگر معترضان میدان التحریر در بغداد به طور بی‌سابقه تجمع کرده و با صدای رسا علیه علاوی شعار دادند.

در شهرهای جنوب به ویژه در الناصریه معترضان که اکثریت جمعیت شهر را تشکیل می دهند ضمن اعلام مخالفت با تعیین محمد توفیق العلاوی، تمام جاده‌های اصلی شهر را بستند.

گفتنی است انجمن دانشگاه‌های بغداد روز سه‌شنبه 4 فوريه برای برگزاری یک تظاهرات «میلیونی اضطراری» در بغداد فراخوان داد. اين انجمن به همراه وزارت آموزش عالی عراق در بیانیه‌اى از همه عراقی‌ها خواست تا در تظاهرات «میلیونی اضطراری» که قرار است روز سه شنبه هفته جاری در میدان التحریر بغداد برگذار شود، شرکت کنند.

فراخوان برای تظاهرات «میلیونی‌ اضطراری» پس از آن داده شد که 5 نفر از معترضین روز دوشنبه به دست طرفداران مقتدی صدر که اکنون مخالف تظاهرات شده است، کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع امنیتی عراق، روز دوشنبه در جریان درگیری میان تظاهرکنندگان و «کلاه‌ آبی‌ها» طرفداران مقتدی صدر در جنوب بغداد، یک معترض را با ضربات چاقو به قتل رساندند.

طبق این گزارش به نقل از منابع پزشکی عراقی در جریان درگیری روز دوشنبه که با مداخله نیروهای امنیتی که به دور کردن «کلاه آبی‌ها» از مرکز تجمع معترضین در مقابل مقر شورای استانداری بابل به پایان رسید، سه معترض دیگر نیز به واسطه چماقداران مقتدی صدر زخمی شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید