عدم سوخت رسانی به دلیل تحریم: دو پرواز هواپیمایی ایران در اروپا 20 ساعت متوقف شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزیر راه و شهرسازی ایران، از تاخیر دو پرواز اروپایی ایران، به دلیل عدم سوخت‌رسانی به مدت بیش از 20 ساعت خبر داد.

بر اساس گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی ایران، سه شنبه 4 فوریه 2020، روز گذشته دو پرواز اروپایی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران از مبدا آمستردام و لندن به دلیل عدم سوخت‌رسانی بیش از 20 ساعت متوقف شدند؛ وزیر راه و شهرسازی ایران، این رفتار اروپا را عملی «غیرانسانی و غیرقانونی» توصیف ‌کرد.

با خروج آمریکا از برجام و بازگشت دوباره تحریم‌ها علیه ایران، برخی کشورها پروازهای خود را به ایران متوقف کردند.

رویترز سال گذشته طی گزارشی اعلام کرد که برخی هواپیماهای ایرانی در فرودگاه استانبول اجازه سوختگیری پیدا نکردند.

محمد اسلامی، در مراسم هجدهمین کنفرانس بین‌المللی انجمن هوافضا در دانشگاه امیرکبیر از عدم سوخت رسانی به یک هواپیمای مسافربری ایرانی خبر داد و آن را در تضاد با شعار حقوق بشر دانست که توسط تمدن غرب بیان شده است.

بر اساس این گزارش، دو پرواز اروپایی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران «هما» از مبدا آمستردام و لندن به مقصد فرودگاه امام به دلیل شرایط نامساعد جوی نتوانستند در فرودگاه میانی فرود آیند و با تغییر فرودگاه نیز بیش از 24 ساعت برای دریافت سوخت متوقف شدند.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، مرتضی دهقان، معاون هوانوردی و امور بین الملل سازمان هواپیمایی ایران، پیش از این، از انعکاس یک شکایت به دبیرکل و رئیس شورای ایکائو به دلیل عدم سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی خبر داده بود.

او هدف از این اقدامات را قطع ارتباط مردم ایران با سایر کشورها و ملت‌ها عنوان کرده بود.

عدم سوخت رسانی به هواپیماهای ایران برای یکی از سفرهای وزیر امور خارجه ایران به آلمان نیز مشکل ساز شد. دویچه‌وله در این باره گزارش داد که پیش از آغاز کنفرانس امنیتی مونیخ، شرکت های نفتی فرودگاه این شهر حاضر به سوخت رسانی به هواپیمای حامل محمدجواد ظریف نشدند.

گفته شده است که شرکت های تامین سوخت آلمانی نگران بودند که با فراهم کردن سوخت برای هواپیمای وزیر خارجه ایران تحریم‌های واشنگتن علیه تهران را نقض کنند.

به گزارش رسانه‌های آلمانی دولت این کشور به سختی و با کمک گرفتن از ارتش آلمان توانست سوخت لازم را تامین کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید