بررسی طرح صلح خاورمیانه در جلسه غیرعلنی شورای امنیت با مشاور ترامپ

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)


ایالات متحده آمریکا، دوشنبه 3 فوریه 2020 خواستار انعقاد جلسه غیر علنی شورای امنیت سازمان ملل متحد با هدف ارائه طرح صلح خاورمیانه از سوی «جارد کوشنر» مشاور رئيس جمهوری آمریکا شد.

منابع دیپلماتیک دوشنبه به خبرگزاری فرانس پرس گفتند، واشینگتن مایل است تا طرح صلح خاورمیانه‌ای آمریکا که هفته گذشته اعلام شد را در جلسه شورای امنیت با حضور «جارد کوشنر» مشاور دونالد ترامپ مورد ارائه و مورد بررسی قرار گیرد.

هدف از ارائه این طرح به شورای امنیت، شناخت مواضع 14 عضو دیگر این شورا نسبت به این طرح است.

قرار است این نشست غیرعلنی شورای امنیت چند روز قبل از سفر پیشروی محمود عباس رئیس دولت خودگردان فلسطینی به نیویورک، برگزار شود.

محمود عباس رئیس دولت خودگردان فلسطینی 11 فوریه با حضور در سازمان ملل متحد مخالفتش را با طرح صلح آمریکا اعلام خواهد کرد. او احتمالا خواستار تطبیق قطعنامه‌های سازمان ملل در باره مسئله فلسطین خواهد شد.

مخالفت سازمان همکاری اسلامی با طرح صلح خاورمیانه‌ای آمریکا

سازمان همکاری اسلامی روز دوشنبه با طرح صلح آمریکا برای بحران خاورمیانه مخالفت کرده و آن را جانبدارانه و مبتنی بر خواسته‌های اسرائیلی در این نزاع دانست.

سازمان همکاری اسلامی همچنین از تمامی کشورهای عضو خواست تا با این طرح صلح آمریکایی تعامل نکرده و با دولت آمریکا برای اجرایی کردن این طرح همکاری نکنند.

همزمان با اعلام سازمان همکاری اسلامی ریاض المالکی وزیر خارجه فلسطین تاکید کرد که «حمایت سازمان همکاری اسلامی تحرک بین‌المللی را برای ما آسانتر کرد».

المالکی دوشنبه گفت:« ما هیچگونه مذاکرات در چارچوب قطعنامه‌های بین‌المللی را رد نمی‌کنیم».

المالکی همچنین افزود:« کوشنر با هیچکدام از فلسطینی‌ها هماهنگی نکرده و عباس تلاش ترامپ برای ارتباط با او را رد کرد».

طرح صلح

شایان ذکر است دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در 28 ژانویه گذشته طرح خود برای برقراری صلح در خاورمیانه را از داخل کاخ سفید اعلام کرد و گفت که دیدگاه او درباره صلح «فرصتی را برای دو طرف در راستای حل دو دولت فراهم می کند».

ترامپ همچنین افزود که قدس به عنوان «پایتختی یکپارچه، شهری امن و باز به روی تمامی ادیان» خواهد ماند، و اشاره کرد که « پایتخت فلسطین در قدس شرقی خواهد بود».

او افزود: «در آنجا سفارتخانه‌ای افتتاح خواهیم کرد».

رئیس جمهوری آمریکا گفت که این طرح منجر به مضاعف شدن سرزمین‌های فلسطینی‌ها شده و پایتختی را برای دولت آنها فراهم خواهد کرد»، ترامپ همچنین تاکید کرد که «هیچ فلسطینی یا اسرائیلی از سرزمینش جدا نخواهد شد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید