ورود روزانه 1000 مسافر مستعد کرونا به ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

روزنامه «شرق» در گزارش روز دوشنبه 3 فوریه 2020، از ورود روزانه 1000 مسافر مستعد کرونا از چین به تهران خبر داد.

بررسی‌های «شرق» نشان می‌دهد مسافران ورودی از چین به تهران، فقط از یک دوربین حرارتی گذر می‌کنند و در‌صورتی‌که دمای بدن آنها عادی باشد، به حال خود رها می‌شوند.

در این گزارش ضمن ابراز نگرانی از دوره نهفتگی ویروس کرونا که بین 3 تا 14 روز است تاکید شده «ممکن است تعدادی از حدود 1000 مسافر ورودی روزانه، در لحظه ورود به ایران به این ویروس مبتلا ولی در مرحله نهفتگی باشند.»

در همین رابطه وزارت بهداشت این احتمال را رد نمی‌کند، اما از اجراکردن پروتکل‌های جهانی می‌گوید.

از خطرناک‌ترین فرودگاه دنیا آمدیم و به حال خود رها شدیم

«سیاوش» یکی از حدود سه هزار دانشجوی ایرانی مشغول به تحصیل در چین است که صبح روز یک‌شنبه به تهران بازگشت؛ او می‌گوید «در فرودگاه امام فقط دوربین حرارتی گذاشته بودند. دو خانم در ورودی بودند که ماسک زده بودند اما کامل خود را نپوشانده بودند.»

سیاوش به دوره نهفتگی این ویروس هم اشاره می‌کند که با این روش قابل تشخیص نیست: «می‌گویند کسانی که سیستم ایمنی بدنی قوی‌ای دارند، ممکن است نهایتا دو هفته نهفتگی داشته باشند. ما از فرودگاه شانگهایی آمدیم که یکی از خطرناک‌ترین فرودگاه‌های کنونی دنیاست ولی بعد از گذر از دوربین حرارتی به حال خود رها شدیم».

او پیشنهاد می‌دهد: «دست‌کم یک شبانه‌روز ما را نگه می‌داشتند که مراقبت بیشتر شود و الان که آمدیم، دست‌کم یک فراخوان دهند که هرکسی از چین آمده، بیاید و کارهای دقیق‌تر را انجام دهد یا اگر این کیت‌های تازه رسیده با آنها بررسی صورت گیرد. این کار را می‌توانند انجام دهند».

حالت فوق العاده بین المللی به دلیل انتشار ویروس «کرونا»

از طرفی و پس از آن که سازمان بهداشت جهانی «حالت فوق العاده» بین المللی را به دلیل انتشار ویروس «کرونا» اعلام کرد، کشورهای جهان محدودیت‌های مسافرتی را بر مسافرانی که از چین می‌آیند اعمال کردند.

همچنین تعداد کشورهایی که ویروس «کرونا» از چین به آنها منتقل شده نیز تاکنون به بیش از 20 کشور افزایش یافته است.

در همین راستا پس از انتشار ویروس در چین تعدادی از کشورها پروازهایی ویژه را برای بازگرداندن اتباع خود از چین انجام داده‌اند.

گفتنی است کمیته بهداشت ایالت «هوبی» چین، شامگاه یکشنبه 2 فوریه 2020 اعلام کرد، با افزایش آمار قربانیان مبتلا به ویروس جدید «کرونا» در این منطقه 56 تن دیگر از بیماران جان خود را از دست دادند که با این وجود تعداد کل آمار جانباختگان این ویروس کشنده در چین تاکنون به 350 تن افزایش یافته است.

مقامات بیمارستان ایالت «هوبی»؛ جایی که برای اولین بار در دسامبر گذشته این ویروس مشاهده شد، تاکید کردند که تعداد 2103 تن دیگر از ساکنان این منطقه به ویروس کرونا مبتلا شدند که با این وجود آمار کل مبتلایان به ویروس کرونا تاکنون به 11177 تن افزایش یافته است.

این در حالی است که گمان می‌رود ویروس جدید «کرونا» برای اولین بار در دسامبر 2019 در بازاری در شهر «ووهان» ایالت هوبی چین جایی که حیوانات وحشی برای فروش عرضه می‌شدند ظاهر شده و طی تعطیلات پایان سال چینی که میلیون‌ها نفر در داخل چین و به خارج از این کشور مسافرت می‌کنند به سرعت انتشار یافت.

از سویی دولت چین تدابیر شدیدی را برای منع انتشار ویروس اتخاذ کرد که شامل قرنطینه کردن بیش از 50 میلیون نفر در شهر «ووهان» و محاصره کامل ایالت هوبی شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید