توافق رهبران سعودی و روسیه درباره سیاست‌های نفتی در چارچوب «اوپک پلاس»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاخ کرملین، کاخ ریاست‌جمهوری روسیه روز دوشنبه سوم فوریه 2020 اعلام کرد که ملک سلمان بن عبدالعزیز آل‌سعود، پادشاهی عربی سعودی و ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در یک گفت‌وگوی تلفنی درباره هماهنگی تلاش‌‌ها برای توافق در بازار نفت جهان تحت عنوان «اوپک پلاس» به توافق رسیدند.

اوپک پلاس در واقع توافقی برای کاهش تولید تولید بین کشورهای صادرکننده نفت عضو اوپک از یک سو و دیگر کشورهای تولیدکننده نفت خارج از اوپک به ویژه روسیه از سوی دیگر است.

کرمیلین اعلام کرد که روسیه و سعودی در این گفتگوی تلفنی درباره تضمین ثبات بازار نفت توافق کردند.

خبرگزاری رویترز نیز به نقل از دو منبع مطلع گزارش کرد: «کشورهای عضو و غیر عضو اوپک در پی تاثیر ویروس کرونا بر روی درخواست‌های خرید نفت، در حال بررسی کاهش بیش از نیم میلیون بشکه از تولید روزانه نفت هستند.»

منابع رویترز گزارش کردند که اوپک پلاس در حال بررسی برگزاری نشستس در روزهای 14 و 15 فوریه، به جای ماه مارس است و بیشتر اعضای اوپک پلاس درباره ضرورت کاهش تولید اتفاق نظر دارند.

بانک سیتی‌گروپ در برآوردهای خود از قیمت جهانی نفت، پیش‌بینی کرد در سه ماهه‌ اول سال جاری قیمت هر بشکه به 54 دلار برسد. پیش از این قیمت نفت برای این دوره زمانی 69 دلار برای هر بشکه پیش‌بینی شده بود. بر همین اساس پیش‌بنی می‌شود در سه‌ماهه دوم سال جاری نیز قیمت هر بشکه نفت خام به 50 دلار برسد.

یک منبع آگاه به بلومبرگ گفت که خرید نفت از سوی چین 20 درصد کاهش یافته است و این معادل 3 میلیون بشکه در روز است.

تحلیلگران پیش‌بینی می‌کنند انتشار ویروس کرونا روزانه 250 هزار بشکه از خرید نفت چین را کاهش دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید