تا حالا خورشید را این‌قدر از نزدیک ندیده‌اید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

یک تلسکوپ آمریکایی باکیفیت‌ترین تصویری که تا کنون بشریت از سطح خورشید دیده را ثبت کرد؛ تصویری که به دانشمندان فرصت مطالعه و کسب فهم‌ دقیق‌تری از تنها ستاره منظومه شمسی می‌دهد.

در تصویری که تلسکوپ خورشیدی «دانیل.ک.اینوی» از سطح خورشید تهیه کرده، سطح این ستاره سوزان مانند لانه زنبور عسل دیده می‌شود. این تصویر بخشی از خورشید است که مساحت آن برابر با ایالت تگزاس آمریکاست.

خورشید تنها ستاره منظومه شمسی است و از پلاسمای داغ ساخته شده است. قطر تقریبی خورشید یک میلیون و 392 هزار کیلومتر است. قطر خورشید 109 برابر قطر زمین است و براساس محاسبات صورت گرفته جرم خورشید که به تنهایی 99.86 درصد جرم منظومه شمسی است، 330 هزار برابر جرم زمین است.

تصویر ثبت شده همچنین وجود غلیان گدازه‌های پلاسمای داخل از درون خورشید به روی سطح آن را، زمانی که خورشید حرکت می‌کند، نشان می‌دهد.

دانشمندان امیدوارند این تصاویر جدید به آنها کمک کند درک دقیق‌تری از خورشید، سطح و فضای پیرامونی آن به دست آورند.

تلسکوپ خورشیدی دانیل ک اینوی که به احترام سناتور دانیل ک اینوی که از سال 1963 تا زمان مرگش در سال 2012 به نمایندگی از ایالت هاوایی در سنای آمریکا حضور داشت، به این نام نامگذاری شد. این تلسکوب با دیافراگم 4 متری، بزرگترین تلسکوپ خورشیدی دنیاست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید