پاسخ الجزایر به اظهارات اردوغان درباره کشتار الجزایری‌ها توسط فرانسه

وزارت خارجه الجزایر: اردوغان سخنان عبدالمجید تبون را تحریف کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه الجزایر روز شنبه 1 فوریه 2020 ضمن ابراز تعجب از اظهارات رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه درباره موضوعی مرتبط با تاریخ الجزایر تاکید کرد، این اظهارات تاثیری در تلاش‌های الجزایر و فرانسه برای حل مسائل تاریخی‌شان ندارد.

وزارت خارجه الجزایر، با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد: «الجزایر از اظهارات رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه که مسائلی را به عبدالمجید تبون رئیس جمهوری الجزایر نسبت داده، غافلگیر شده و این اظهارات درباره تاریخ الجزایر خارج از سیاق خود مطرح شده است».

در ادامه این بیانیه تاکید شد: «الجزایر معتقد است مسائل پیچیده مربوط به تاریخ ملی که برای مردم این کشور از «قداست ویژه‌ای» برخوردار است، مسائل بسیار حساسی بوده و چنین اظهاراتی نمی‌توانند تاثیری در تلاش‌های الجزایر و فرانسه برای حل این مسائل داشته باشند.

اردوغان روز جمعه تاکید کرده بود که عبدالمجید تبون، همتای الجزایری اسنادی درباره کشتاری که فرانسه در دوره استعمار در این کشور انجام داد را به او ارائه کرده است.

اردوغان در سخنرانی عصر جمعه خود در حضور رهبران حزب عدالت و توسعه در آنکارا گفت: «به تبون اطلاع دادم که امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه اطلاعاتی درباره این کشتارها ندارد و این اسناد را به او ارائه خواهم کرد، چراکه آنها در گذشته چنین کشتارهایی را در الجزایر انجام داده‌اند.

رئیس جمهوری ترکیه افزود:« رئیس جمهوری الجزایر به من گفت فرانسه پنج میلیون الجزایری را به قتل رساند ما باید این اسناد را منتشر کنیم تا ماکرون به یاد آورد که کشورش پنج میلیون الجزایری را کشته است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید