احتمال اعدام بیش از 20 زندانی در رجایی‌شهر کرج

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سازمان «حقوق بشر ایران» روز شنبه 1 فوریه 2020 از احتمال اجرای حکم اعدام بیش از 20 زندانی در روزهای آینده در زندان رجایی‌شهر کرج خبر داد.

به گفته این نهاد حقوق بشری این بیست زندانی محکوم به مرگ برای اجرای حکم به سلول انفرادی منتقل شده‌اند.

سازمان حقوق بشر ایران در ادامه با خاطرنشان کردن این نکته که احتمال دارد این اعدام جمعی بامداد یک‌شنبه صورت گیرد، «خواستار توجه افکار عمومی و جامعه بین‌الملل به این موضوع شد.»

مقام‌های قضایی جمهوری اسلامی هنوز واکنشی به این گزارش نشان نداده‌اند و از سرنوشت زندانیانی که گفته می‌شود در روزهای اخیر در زندان رجایی‌شهر قرنطینه شده‌اند نیز خبری در دست نیست.

سازمان حقوق بشر ایران با اشاره به اینکه اکثر این زندانیان «با اتهام قتل عمد» به مرگ محکوم شده‌اند گفت: «تاکنون اسامی هفت تن از این زندانیان را به دست آورده است.»

انتقال این زندانیان جهت اجرای حکم درحالی صورت می‌گیرد که روز یک‌شنبه 26 ژانویه نیز پنج زندانی از جمله دو زن و دو تبعه افغانستان در این زندان اعدام شدند. هیچ یک از اعدام‌های روز یک‌شنبه گذشته از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلان نشدند.

به گفته سازمان «عفو بین‌الملل» ایران از نظر تعداد اعدام، در خاورمیانه رتبه نخست و در دنیا پس از چین، با بیش از یک میلیارد و سیصد میلیون جمعیت، مقام دوم را دارد.

گفتنی است حداقل 140 کشور در دنیا مجازات اعدام را رسما منسوخ کرده‌اند یا از صدور و اجرای چنین احکامی خودداری می‌کنند. در همسایگی ایران، ترکیه نیز در سال 2004 مجازات اعدام را کنار گذاشت.


بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید