کاخ سفید جان بولتون را در محاصره گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دامنه خصومت سیاسی میان دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا و جان بولتون مشاور پیشین امنیت ملی‌اش، با پیش زمینه كتاب تازه‌ای بالا گرفته است كه انتظار می‌رود، این مقام برکنار شده در چند ماه پیش آن را انتشار دهد.

بولتون در این کتاب، مسائل پشت پرده بحران اوکراین را برملا می‌سازد که ماجرای جنجالی محاکمه ترامپ واستیضاح وی را بوجود آورده است.

در زنجیره درگیری‌های سیاسی میان این دو شخصیت برجسته آمریکایی، کاخ سفید طی نامه‌ای که برای وکیل بولتون ارسال داشت، اعلام کرد، مشاور سابق امنیت ملی ایالات متحده اجازه ندارد کتاب تالیف شده خود را منتشر سازد زیرا مطالب این کتاب در شکل کنونی آن، مشتمل بر اطلاعات محرمانه است.

اطلاعات محرمانه

به گزارش فرانس پرس، شورای امنیت ملی ایالات متحده آمریکا پس از بررسی دست نویس این کتاب، تاکید کرد، این رویه ای است که درمورد همه کتاب‌های منتشر شده از سوی کارمندان سابق کاخ سفید، اعمال می‌شود، این دست نویس، مشتمل بر «اطلاعات طبقه بندی شده» است، که برخی از آنها، «بکلی محرمانه» بوده و «می‌توانند صدمات بسیار جدی را متوجه امنیت ملی سازند».

در ادامه آمده است: «دست نویس کتاب، بدون حذف این اطلاعات محرمانه، قابل چاپ نیست.»

چاک کوپر، وکیل بولتون نیز به نوبه خود، ادعاهای کاخ سفید را تکذیب کرد. او در پاسخ خود گفت: «به باور ما، هیچ یک از این اطلاعات را منطقا نمی‌توان محرمانه تلقی کرد.»

درهمین راستا، وکیل بولتون با توجه به احتمال احضار او بمثابه بخشی از محاکمه ترامپ، از شورای امنیت ملی خواسته است که بررسی خود را از این کتاب به سرعت به پایان برساند. وكیل در نامه خود نوشت: «اگر بولتون برای شهادت احضار شود، به نظر می‌رسد كه از وی سؤالاتی خواهد شد كه بیشتر اطلاعات مربوط به موضوع اوکراین را در اختیار شما قرار خواهد داد.»

بولتون در کتاب خود، مطالبی از جمله گفت‌وگوهائی را فاش کرده که پیشتر گفته بود، این نوشته‌ها می‌تواند به ترامپ آسیب برساند؛ بویژه که او هم اکنون درمجلس سنا با محاکمه‌ای برای برکناریش به اتهام سوء استفاده از قدرت و سنگ اندازی در سر راه عمل کنگره، روبرو است.

به گفته بولتون، ترامپ در اوت سال 2019 به او گفت، مادامی كه مقامات كیف هنوز پرونده‌های فساد مربوط به فرزند جو بایدن، معاون رئیس جمهوری پیشین دموكرات آمریكا و اصلی ترین رقیب او در انتخابات 3 نوامبر 2020 را مورد بررسی قرار ندهد، کمک‌های نظامی آمریکا به اوکراین را آزاد نخواهد کرد.

ویدیوی بولتون

از سوی دیگر رئیس جمهوری آمریكا روز پنجشنبه 30 ژانویه، ویدئویی از مشاور سابق خود منتشر كرد كه بولتون در مصاحبه تلویزیونی خود، درباره تماس تلفنی حرف می‌زند كه میان ترامپ و رئیس جمهوری اوکراین، صورت گرفته است.
بولتون در این مصاحبه گفته بود که این تماس صمیمانه و عادی بوده و ترامپ پیروزی همتای اوکراینی خود را تبریک گفت و نسبت به همکاری نزدیک در راستای منافع دو کشور، ابراز امیدواری کرد.

بولتون در این مصاحبه همچنین اظهار داشت که ترامپ ضمن تاکید بر اهمیت برخورداری اوکراین از آزادی و دموکراسی، عنوان داشت، موفقیت این کشور در راستای منافع آمریکا قرار دارد.

جنگ جهانی ششم

ترامپ روز چهارشنبه 29 ژانویه، به شدت از بولتون که در سپتامبر گذشته از سمت مشاور امنیت ملی بر کنار کرد، انتقاد کرد.

ترامپ در توئیتی نوشت: «بولتون را برکنار کردم زیرا اگر به توصیه‌هایش گوش كرده بودم، ما امروز درگیر جنگ جهانی ششم بودیم».

به گفته ترامپ «او رفت و بلافاصله کتابی غلط انداز و سرتاسر شرورانه تالیف کرد».

پیشتر نیز ترامپ با انتقاد از مشاور سابق خود، پرسیده بود اگر مغالطه‌های بولتون در مورد اوکراین درست است، چرا وی همان زمان استعفا نداد؟!

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید