فراکسیون صدر تکرار کرد: ما در معرفی نخست‌وزیر مشارکت نمی‌کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از این‌که منابع «العربیه و الحدث» عصر چهارشنبه 29 ژانویه، گزارش دادند، نام «محمد توفیق علوی» به عنوان نامزد ریاست کابینه عراق، قطعیت یافته، ائتلاف «سائرون» به رهبری مقتدا صدر، رهبر جنبش صدری‌ها، مجددا عدم ورود خود به بحث و گفت‌وگو با جناح‌های سیاسی بر سر معرفی نامزدهای منصب نخست‌وزیری را مورد تاکید قرار داد.

غایب العمیری نماینده پارلمان و از اعضای این ا ائتلاف، به خبرگزاری عراق گفت: «ائتلاف با هیچ حزب سیاسی برای معرفی نامزد نخست‌وزیری، مشارکت نداشته و ائتلاف، این وظیفه را به توده‌های مردم، واگذار کرده و مردم عراق را در بمباران اخبار نادرست، قرار نمی‌دهد.»

شایان ذکر است، ائتلاف «سائرون» چندی پیش، نسبت به ادامه تأخیر متعمدانه درموضوع انتخاب کاندیدای نخست وزیری کابینه جدید، هشدار داده و روشن ساخته بود که «موضوع نامزدی فردی مناسب برای منصب ریاست‌ دولت موقت، بسیار عقب افتاده و همه جناح‌های سیاسی توافق دارند که سرعت‌دادن به حل و فصل این موضوع، به دلیل پیامدهای منفی این تاخیر بر سطوح گوناگون واقعیت جاری داخلی، اولویت دارد.

نمایندگان فراکسیون «سائرون» همچنین ابراز امیدواری کردند که «برهم صالح، رئیسجمهوری، ابتکارعمل معرفی فرد دارای صفات مورد نظر توده‌های تظاهرکنندگان (مستقل، شایسته و بحث برنیانگیز) را در دست گرفته وکابینه قدرتمندی را تشکیل دهد که مسئولیت برآورده ساختن مطالبات مشروع تظاهر‌کنندگان مسالمت‌جو را بر دوش بگیرد.

نامزدی محمد علاوی..مردود است

شایان ذکر است که منابع العربیه و الحدث عصر چهارشنبه 29 ژانویه، گزارش داده بودند که نام کاندیدای نخست وزیری، مشخص شده و محمد توفیق علاوی، مامور تشکیل کابینه خواهد شد.

از سوی دیگر، ائتلاف دولت قانون به ریاست نوری مالکی (نخست‌وزیر اسبق)، مخالفت خود را با معرفی این نامزد اعلام داشت. حیدر العبادی نخست‌وزیر پیشین نیز خاطرنشان کرد که وی درهیچ توافقی در مورد نامزد منصب نخست‌وزیری، مشارکت نداشته است.

این در حالی است که توده‌های تظاهرکننده در خیابان‌های بغداد ، به ویژه در میادین آن، معرفی علاوی به عنوان نخست‌وزیر کابینه جدید را رد کرده و شعار دادند « محمد علاوی ..مردود است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید