عراق...موافقت برسر نامزدی محمد علاوی برای تشکیل دولت و مخالفت معترضین

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع کانال‌های تلویزیونی «العربیه» و «الحدث»، شامگاه چهارشنبه، 29 ژانویه از موافقت نمایندگان برخی گروهای سیاسی عراقی در پارلمان این کشور با نامزدی محمد توفیف العلاوی، برای پست نخست وزیری و تشکیل کابینه دولت خبر دادند.

این تصمیم که از سوی برخی‌ ائتلاف‌های سیاسی پارلمان عراق گرفته و مورد قبول واقع شد، با مخالفت شدید ائتلاف دولت قانون به رهبری نوری المالکی با نامزدی العلاوی مواجه شد.

حیدر العبادی نخست وزیر پیشین عراق نیز در باره موافقت برخی گروه‌ها با نامزدی محمد توفیق العلاوی گقت، او جانب هیچ کدام از طرف‌های سیاسی موجومد را نخواهد گرفت.

حیدر العبادی سحرگاه چهارشنبه در توئیتری در حساب توییتر خود یادآوری کرد ، که او هنوز هم بر موضع پیشین خود مبنی بر اینکه نامزد باید از سوی تظاهرکنندگان و معترضان مورد قبول باشد، پایبند است.

العبادی گفت، نامزد پست نخست وزیری باید مورد اعتماد مردم و مستقل باشد تا بتواند کشور را از مرحله انتقالی به مرحله بعدی که با برگزاری انتخابات زود هنگام پارلمانی با نظارت سازمان ملل متحد باشد، سوق دهد.

العبادی افزود: «نامزد پست نخست وزیری باید از اعتماد مردم عراق به او برخوردار باشد».

این در حالی است که معترضان عراقی با برگزاری تظاهرات در میدان‌های اصلی بغداد و برخی از شهرهای جنوب عراق در اولین واکنش خود با نامزدی محمد توفیق علاوی مخالفت کردند.

معترضان در تجمعات و راهپیمایی‌ها فریاد زدند که نامزدی محمد توفیق علاوی از سوی آنها مورد قبول نیست.

پیشتر یک منبع عراقی از دفتر ریاست جمهوری عراق گفته بود که خود علاوی با تکلیف او به عن.ان نامزد برای پست نخست وزیری مخالفت کرده است این منبع گفت که دلیل مخالف وی پیش شرط‌هایی که برخی گروه‌های سیاسی برای وی مطرح کرده بودند.

موافقت و اجماع ائتلاف‌های سیاسی بر سر نامزدی علاوی پس از صورت گرفت که برهم صالح رئیس جمهوری عراق روز چهارشنبه در پیامی با تعیین مهلتی محدود از ائتلاف‌های سیاسی خواست تا نامزدی را برای پست نخست وزیری تعیین کنند که مورد اختلاف و بحث برانگیز نباشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید