سلامه: هزاران جنگجو در حال سرازیرشدن به لیبی برای حمایت از دولت آشتی هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

غسان سلامه، فرستاده سازمان ملل‌متحد در امور لیبی، با تأکید بر این‌که هنوز تسلیحات نظامی به دست طرف‌های متخاصم می‌رسد، لزوم جلوگیری از هرگونه تنش‌زائی بیشتر را برای جلوگیری از وقوع جنگ داخلی در این کشور، گوشزد کرد.

او در جلسه امروز 30 ژانویه شورای امنیت در مورد وضعیت لیبی، گفت: هزاران تن از جنگجویان طرفدار نیروهای آشتی، روانه طربلس شده اند.

او در ادامه سخنانش، ضمن محکوم کردن نقض مصوبه‌های کنفرانس برلین، افزود: «آتش‌بس، نقشی بر ورق مانده و نقض شد و 110 مورد نقض آتش‌بس ثبت شده که منجر به بروز زیان‌های انسانی گردیده است.»

سلامه خاطرنشان کرد: «در دو روز گذشته، 4 کودک در منطقه هضبه، کشته شده‌اند.»

نقض پشت‌‌پرده مصوبات

سلامه در ادامه با بیان این‌که کسانی هستند که علناً با مصوبات مربوط به لیبی موافقند اما درپشت‌پرده، مبادرت به نقض این مصوبات می‌کنند، توضیح داد: «به علت این منازعه، 70هزار کودک از تحصیل، محروم شده اند.»

سلامه با تاکید بر این‌که «مذاکرات ژنو باید به سرعت آغاز شود»، گفت که خلیفه حفتر، فرمانده ارتش ملی لیبی، هنوز مشارکت خود را در آن اعلام نکرده است.

سلامه همچنین اظهار داشت: « بانک‌های کشور در سایه وجود دو بانک مرکزی، قادر به فعالیت طبیعی خود نیستند و ما فراخوان‌هائی را برای برگزاری جلسه برای حمایت از اقتصاد، اعلام کرده ایم».

مزدوران و تجهیزات نظامی

از سوی دیگر نماینده ایالات‌متحده در سازمان‌ملل گفت: «ما از استقرار مزدوران و تجهیزات نظامی در لیبی مطلع شدیم.

اوهمچنین خواستار توقف فوری استقرار جنگجویان در لیبی شده و از همه طرف‌ها خواست تا در گفت‌وگوهای سیاسی، شرکت کنند.

نماینده فرانسه در سازمان ملل نیز متقابلا، نگرانی خود را از «ادامه ورود مزدوران و نیروهای مسلح به لیبی» عنوان کرده و خاطرنشان ساخت که این تنش، باید بلافاصله متوقف شود.
او در پایان افزود: «شبه‌نظامیان در لیبی باید مضمحل شده و یکپارچه‌سازی مجدد نهاد نظامی، صورت بگیرد.»

به نظر نماینده فرانسه در سازمان‌ملل، گفت‌وگوهای داخلی درلیبی باید با کمک اتحادیه آفریقا و کشورهای همسایه، از سر گرفته شوند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید