ترامپ: شمار سربازان آمریکایی در عراق را کاهش می‌دهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا اعلام كرد، این کشور در راستای كاهش شمار نیروهای خود در عراق، گام بر می‌دارد.

ترامپ شامگاه چهارشنبه 29 ژانویه، در توئیتی در حساب کاربری خود اظهار داشت: «با توجه به تصمیم جنگ در عراق که پنچ‌شنبه، در کنگره به رای گذاشته می‌شود، نیروهای ما به 5000 سرباز رسیده و شمارشان را کاهش خواهیم داد، من از همه چه جمهوری‌خواه و چه دموکرات می‌خواهم با از ته قلب خودشان، رأی دهند.

موضع ترامپ پیش از رای گیری پنجشنبه 30 ژانویه کنگره ایالات متحده در مورد پیش‌نویس مصوبه‌ای مبنی بر پایان دادن به استفاده از نیروهای آمریکادر عراق است. این مصوبه در سال 2002 تصویب شد تا به دولت آمریکا از نظر قانونی اختیار آغاز جنگ درسال 2003 را داده باشد.

واشنگتن، درخواست عراق برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق را رد کرده بود که از سوی عادل عبدالمهدی نخست وزیر مستعفی عراق ، مطابق با مصوبه مجلس این کشور، پس از ترور قاسم سلیمانی، فرمانده «نیروی قدس» سپاه و ابومهدی المهندس معاون رئیس حشد الشعبی طی حمله پهپادی آمریکا‌ها در سوم ژانویه در محوطه فرودگاه بغداد مطرح شده بود.

ترامپ همچنین تهدید به اعمال تحریم‌های مالی در ازای هزینه پایگاه‌های آمریکایی در عراق کرد.

ناتو در دست نیروهای ائتلاف !؟

از سوی دیگر، جیمز جفری، فرستاده ویژه آمریکا در سوریه، روز چهارشنبه 29 ژانویه به رویترز گفت، ایالات متحده، امیدوار است به زودی، چارچوب استراتژیک كامل روابط خود با عراق را مورد بررسی قرار دهد.

او ادامه داد: «ما مشتاقانه منتظر گفت‌وگوهای گسترده با دولت در مورد چارچوب کامل استراتژیک روابط در آینده نزدیک هستیم.»

جفری خاطرنشان کرد: «عملیات ائتلاف به رهبری ایالات متحده در عراق، متوقف شده و تلاش ها در راستای حمایت از نیروها و مذاکره با دولت بغداد پیرامون نحوه پیشبرد امور متمرکز شده است.»

جفری در ادامه گفت، ایالات متحده از احتمال حضور ناتو در آینده در عراق و سوریه حمایت می‌کند.

او در پاسخ به سؤالی در خصوص محدوده زمانی این مذاکرات با دولت عراق، افزود: «هیچ‌کس عجله‌ای ندارد. ما به روند ناتو علاقه مندیم که از طریق آن روشن خواهد شد، ناتو چه نقشی اضافی دیگری می تواند ایفا کند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید