آمریکا سازمان انرژی اتمی ایران و رئیس آن علی‌اکبر صالحی را تحریم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خزانه‌داری ایالات‌متحده آمریکا روز پنج‌شنبه 30 ژانویه 2020 سازمان انرژی اتمی ایران و رئیس آن علی‌اکبر صالحی را به فهرست تحریم‌ها افزود. صالحی پیش از این وزیر امور‌ خارجه ایران بود.

در بیانیه‌ای که وزارت امور‌ خزانه‌داری آمریکا روز پنج‌شنبه منتشر کرد، آمده که سازمان انرژی اتمی ایران و علی‌اکبر صالحی، رئیس این سازمان به فهرست تحریم‌های «اوفاک»، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت امور خزانه‌داری اضافه شدند.

بر همین اساس نام سازمان انرژی اتمی ایران و علی‌اکبر صالحی به فهرست «Specially Designated Nationals» افزوده شد و از این رو شهروندان و شرکت‌های آمریکایی از هر گونه داد و ستد با آن‌ها منع شدند.

پیش از این و بر اساس گزارش بلومبرگ، چهارشنبه 29 ژانویه 2020 اعلام شده بود که دولت آمریکا قصد دارد در چند روز آینده، سازمان انرژی اتمی ایران و همچنین علی‌اکبر صالحی رئیس این سازمان را تحریم کند.

دو مقام آگاه به بلومبرگ اعلام کرده بودند که آمریکا به مدت 60 روز دیگر معافیت تحریمی برای همکاری محدود در حوزه انرژی هسته‌ای ایران (غیرنظامی) را تمدید خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا و استیو منوچین وزیر خزانه‌داری این کشور، درباره تحریم ایران در حوزه اتمی دچار اختلاف شده‌اند. پمپئو خواستار لغو این معافیت و منوچین خواستار ادامه آن است.

بر مبنای این تحریم‌ها؛ چهار کشور باقیمانده در برجام یعنی: روسیه، چین، انگلیس و فرانسه اجازه دارند به صورت محدود با برنامه اتمی ایران همکاری داشته باشند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید