مقامات عراق دفتر کانال تلویزنی «دجله» که در پوشش تظاهرات مشهور است را بستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

منابع خبری عراقی روز چهارشنبه 29 ژانویه گزارش دادند که مقامات این کشور دفتر کانال تلویزیونی «دجله» که در پوشش اخبار تظاهرات معترضان مشهور است را به مدت یک ماه بستند.

به گزارش خبرگزاری فرانس‌پرس به نقل از یک منبع در وزارت کشور عراق، این وزارت روز دوشنبه دفاتر کانال تلویزیونی «دجله» را در بغداد و دیگر شهرهای این کشور را بسته و از کارمندان آن خواست تا محل کارشان را ترک کنند.

در همین رابطه، یک مقام وزارت عراق تأکید کرد، نیروهای امنیتی این کشور شامگاه دوشنبه به دفتر این کانال در شرق بغداد یورش برده و آن را را بسته‌اند.

براساس این گزارش‌ها، فرکانس این کانال تلویزیونی از روز دوشنبه تصاویر را ایستاده و ثابت نشان می‌دهد.

ترور یک روزنامه‌نگار و درگیری زنده کلامی

قابل توجه است که «کانال دجله» پوشش روزانه اعتراضات در عراق را تامین می کرد و دفتر این کانال در بغداد در هفته اول تظاهرات، هدف حمله قرار گرفت.

این در حالی بود که احمد عبدالصمد خبرنگار این کانال و روزنامه نگار عراقی و صفا غالی، فیلمبردار او در اوایل ژانویه، هنگام خروج از میدان مکان حضور تحصن کنندگان در شهر بصره، به ضرب گلوله عوامل ناشناس، در خودروی خود هدف قرار گرفتند به طوری که عبد الصمد بلافاصله کشته و صفا غالی، زخمی شد اما ساعتی بعد در اثر شدت زخم‌ها، در گذشت.

در پی این حادثه درگیری لفظی میان یکی از گویندگان این کانال و سرلشکر عبدل الکریم خلف، سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح در ارتباط با موضوع اعتراضات رخ داد که بصورت زنده پخش شد و با خروج خلف از مصاحبه و استودیو، پایان یافت.

«عراق و خون شهدای جنبش ارزشمندتر از دفتر تلویزیون است»

براساس گزارش‌ها، جمال الکربولی رئیس هیئت مدیره «کانال دجله» در توییتر در پاسخ به تصمیم بستن کانال گفت: « توقف کار کانال دجله، قابل مقایسه با یک قطره خون شهیدی نیست که به خاطر عراق جان داده است. به آتش کشیدن کانال به اندازه سوزاندن چادر تظاهرات در ناصریه، دل مرا به درد نیاورد، درست است که ما بهای گزافی را پرداخت می‌کنیم اما عراق گران‌بها‌تر و با ارزش از بهای دفتر یا ابزار تلویزیون است.»

  احمد عبد الصمد گزارشگر و صفاء غالي فیلمبردار که به گفته عراقی‌ها توسظ شبه نظامیان وابسته به ایران کشته شدند

معترضین عراقی گروه‌های وابسته به ایران بویژه شبه نظامیان وابسته به سپاه قدس را به ترور خبرنگاران، نویسندگان و کنشگران عراقی متهم می کنند. کنشگران عراقی می‌گویند، عملکرد قتل، ترور گروه‌های وابسته به ایران نشات گرفته از تجربه و روش‌های وحشیانه قتل و ترور در ایران است.

قابل توجه است که «کانال دجله» متعلق به جمال الکربولی، بازرگان و رهبر حزب «الحل»، و برادرش، محمد الکربولی ، نماینده پارلمان عراق است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید