فرانسه: ما به دقت طرح صلح ترامپ را بررسی خواهیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه فرانسه روز چهارشنبه 29 ژانویه با اعلام استقبال خود از طرح دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا برای برقراری صلح میان اسرائیلی‌ها و فلسطینیان كه شامگاه سه‌شنبه در كاخ سفید اعلام شد، اعلام کرد، پاریس، همکاری با شرکای اروپایی در این موضوع را پی‌خواهد گرفت.

با این حال فرانسه بر پایبندی خود به راه حل مبتنی بر برپائی دو کشور در خاورمیانه، مطابق قوانین بین المللی تأکید کرد.

وزارت خارجه فرانسه همچنین در بیانیه‌ای تصریح کرد، هر گونه طرح صلح در خاورمیانه باید با قوانین بین المللی و استانداردهای توافق شده جهانی، سازگار باشد.

طرح ترامپ و بیت المقدس

وزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌اش افزود: «به منظور دستیابی به یک صلح عادلانه و پایدار در خاورمیانه، راه حل مبتنی بر برپائی دو کشور برای حل منازعه اسرائیل و فلسطینیان، ضرورت دارد».

رئیس جمهوری آمریكا، شامگاه سه‌شنبه 28 ژانویه، پیشنهاد كرد كشور فلسطین را به عنوان بخشی از طرح برقراری صلح در خاورمیانه، تأسیس گردد اما این طرح به دلیل در بر داشتن شروط ناعادلانه از سوی دولت خودگردان فلسطین، مورد انتقاد قرار گرفت که اصلی ترین این نوع اجحاف، موضوع بیت المقدس و مجازدانستن اسرائیل در کنترل شهرک های یهودی نشین کرانه باختری است.

ترامپ همچنین یک جدول زمانی چهار ساله را تعیین کرد تا فلسطینی ها در چهارچوب توافقی امنیتی با اسرائیل، حملات جنبش مقاومت اسلامی (حماس) را متوقف کرده و نهادهای دولتی را در راستای تاسیس کشور فلسطین به پایتختی ابو دیس، پی ریزی کنند که منطقه ای در حومه قدس شرقی است.

علاوه بر این، بر مبنای طرح ترامپ، «دیوار جدا ساز»، بیانگر مرزهای بین پایتخت های دو كشور خواهد بود و بیت المقدس باید پایتخت یکپارچه و زیرحاکمیت اسرائیل، باقی بماند.

قابل توجه است که «ابودیس»، روستایی در کرانه باختری است که در شرق مرزهای شهرداری بیت المقدس، واقع شده و فلسطینی هایی که در ابو دیس زندگی می کنند، به وسیله یک دیوارعظیم سیمانی و امنیتی و پست های بازرسی اسرائیلی، از مناطق اسرائیلی جدا شده اند.

این طرح در حالی اعلام گردید كه فلسطینیان، هر گونه پیشنهادی را رد می‌کنند که در آن بر ین نکته که تمامی منطقه بیت المقدس شامل شهرک باستانی آن به عنوان پایتخت کشور فلسطین است، تصریح نشده باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید