علی اکبر صالحی و سازمان انرژی اتمی ایران تحریم می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آمریکا قصد دارد در چند روز آینده، سازمان انرژی اتمی ایران و رئیس آن، علی اکبر صالحی را تحریم کند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، چهارشنبه 29 ژانویه 2020، دولت آمریکا قصد دارد در چند روز آینده، سازمان انرژی اتمی ایران و همچنین علی اکبر صالحی رئیس این سازمان را تحریم کند.

دو مقام آگاه به بلومبرگ اعلام کردند که آمریکا به مدت 60 روز دیگر معافیت تحریمی برای همکاری محدود در حوزه انرژی هسته‌ای ایران (غیرنظامی) را تمدید خواهد کرد.

بر اساس این گزارش، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا و استیو منوچین وزیر خزانه‌داری این کشور، درباره تحریم ایران در حوزه اتمی دچار اختلاف شده‌اند. پمپئو خواستار لغو این معافیت و منوچین خواستار ادامه آن است.

بر مبنای این تحریم‌ها؛ چهار کشور باقیمانده در برجام یعنی: روسیه، چین، انگلیس و فرانسه اجازه دارند به صورت محدود با برنامه اتمی ایران همکاری داشته باشند.

ایران به تازگی، گام‌ پنجم و آخر کاهش تعهدهای برجامی خود را اعلام کرد

بر این اساس، دولت ایران دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست و «محدودیت در تعداد سانتریفیوژها» را کنار می‌گذارد.

در این بیانیه آمده ایران همچنان همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را ادامه می‌دهد و «در صورت رفع تحریم‌‍‌ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام»، آماده بازگشت به تعهدهای برجامی است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در تاریخ 8 می سال 2018 از توافق هسته‌ای با ایران و گروه 1+5 «برجام» خارج شد و تحریم علیه این کشور را مجددا وضع کرد. ایران همزمان با سالگرد خروج آمریکا از برجام در 8 می سال 2019 تعهدات برجامی خود را با عنوان گام اول کاهش داد و به اروپا 60 روز فرصت داد تا تعهدات خود در برجام را عملی کند، بر طبق اعلام ایران، اروپا تاکنون به این تعهدات عمل نکرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید