در یک دهه آینده؛ سرطان 80 درصد در ایران افزایش می‌یابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مدیر گروه بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی شیراز اعلام کرد که سالانه نزدیک به 100 هزار مورد در ایران، به سرطان مبتلا می‌شوند که این عدد تا سال 2030 با افزایش دست کم 80 درصد، به بیش از 160 هزار مورد در سال خواهد رسید.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایرنا، چهارشنبه 29 ژانویه 2020، فریبا مرادی، از شناسایی و ثبت سالانه «هفت هزار و 700 بیمار مبتلا به سرطان» در استان فارس خبر داد که بیش از چهار هزار مورد از آن‌ها مرد و سه هزار و 500 نفر زن هستند.

او شاخص بروز استانداردشده سنی مردان مبتلا به سرطان در استان فارس را «188 نفر در صد هزار تن» و برای زنان «150 نفر در صد هزار تن» اعلام کرد.

مرادی مهمترین دلایل افزایش شاخص بروز سرطان در ایران و جهان را «تغییر در شیوه زندگی مانند افزایش مصرف دخانیات، غذاهای چرب و پُرکالری، کم تحرکی و عوامل محیطی، افزایش امید به زندگی و افزایش تعداد سالمندان» دانست و گفت: «شاخص بروز سرطان با افزایش سن، افزایش می‌یابد».

این مقام مسوول در معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، به منظور شناسایی زودهنگام سرطان از انجام اقداماتی برای تشخیص زودهنگام سرطان‌های روده بزرگ، پستان و دهانه رحم خبر داد.

به گفته او در ایران، سالانه نزدیک به 100 هزار مورد به سرطان مبتلا می‌شوند که این عدد تا سال 2030 میلادی یا 1409 شمسی، با افزایش دست کم 80 درصد، به بیش از 160 هزار مورد در سال می‌رسد.

در سال‌های اخیر هشدار نسبت درباره ابتلا به سرطان در ایران افزایش یافته است. محمداسماعیل اکبری، رئیس مرکز تحقیقات سرطان ایران، پیش از این گفته بود که «ایران تقریباً بالاترین رشد سرطان را در جهان دارد» و این بیماری را دومین عامل مرگ و میر در این کشور اعلام کرد.

ایرج حریرچی، معاون مدیریت منابع انسانی و توسعه وزارت بهداشت نیز در سال در سال 2014، آمار ابتلا به سرطان در ایران را سالانه 90 هزار نفر و تعداد افراد مبتلا به سرطان در ایران را نیم میلیون نفر اعلام کرد و تخمین زده بود که طی 15 تا 20 سال پیش رو، موارد ابتلا به سرطان به دو برابر افزایش یابد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید