جارد کوشنر: برای اولین بار اسرائیل راه حل دو کشور را قبول کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جارد کوشنر مشاور دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا شامگاه سه‌شنبه 28 ژانویه 2020 اعلام کرد «فلسطینی‌ها اگر سر میزمذاکره بنشینند میتوانند در آینده دولتی تشکیل دهند».

کوشنر در گفت‌وگویی با دو شبکه تلویزیونی «العربیه» و «الحدث» اعلام کرد یکی از مزایای طرح ترامپ برای صلح در خاورمیانه اینکه «اسرائیل برای اولین بار راه حل دو کشور را قبول کرد»، او دلیل این امر را « رابطه بسیار قوی پرزیدنت ترامپ با اسرائیل دانست».

کوشنر افزود:« فلسطینی‌ها برای دهه‌ها جنگیدند تا دولتی بر پاکنند، و این اولین باری است که اسرائیل با برپایی دولت مستقل فلسطینی موافقت می‌کند».

او در ادامه توضیح داد که «پایتخت دولت فلسطینی» در طرح پیشنهادی ترامپ «قدس شرقی است»، و افزود:« فلسطینی‌ها اگر به نقشه توجه کنند، میتوانند تصمیم بگیرند،که پایتخت کشورشان کجا خواهد بود».

او در ادامه گفت که «مرزهای قدس طی سال‌ها از سال 1967 و تاکنون تغییر کرده است».

کوشنر همچنین تاکید کرد که « هر مسلمانی میتواند در مسجد الاقصی نماز بگذارد، و افزود که اماکن مقدسه در قدس تحت قیمومیت اردن خواهد ماند.

کوشنر گفت « این حرم شریف است که برای مسلمانان جهان حائز اهمیت است و نه موقعیت جغرافیایی مرزهای قدس شرقی… قدس خاستگاه سه دین آسمانی مسیحیت، یهودیت و اسلام است».

مشاور رئیس جمهوری آمریکا در بخش دیگری از سخنانش گفت که « فلسطینی‌ها می‌توانند درباره هر نقطه اختلافی در طرح ترامپ گفت‌وگو کنند.
کوشنر در ادامه هشدار داد که «اگر این چشمانداز اکنون محقق نشود اوضاع در آینده بدتر خواهد شد».

او افزود:« به تعهدی از سوی اسرائیل دست یافتیم تا شهرک‌سازی را برای مدت 4 سال متوقف کند. 4 سال درخواست کردیم تا رهبری فلسطینی کنونی یا آینده بتواند این چشمانداز را که ترامپ ارائه داده، مورد بررسی قرار دهد.

کوشنر تاکید کرد که بر مبنای طرح ترامپ « سرزمین‌هایی که تحت کنترل دولت فلسطینی درخواهند آمد دو برابر مساحت سرزمین‌هایی خواهد بود که فلسطینی‌ها اکنون در اختیار دارند».

کوشنر همچنین تاکید کرد که «فرصت به رهبری فلسطینی بستگی دارد که آن را شکار کند، ما امروز توانستیم در این نزاع رخنه کنیم».

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا سه‌شنبه طرح خود را برای برقراری صلح در خاورمیانه بر اساس راه حل دو کشور اعلام کرد.

این طرح ترامپ که شامل تعدادی از عقب‌نشینی‌ها به نفع اسرائیل است با مخالفت فلسطینی‌ها مواجه شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید