در پی حمله ایران ارتش آمریکا استحکامات پایگاه عین‌الاسد عراق را تقویت می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ارتش آمریکا اعلام کرد که استحکامات جدیدی برای پایگاه عین‌الاسد که اخیراً مورد اصابت موشک‌های ایرانی قرار گرفت، در نظر دارد.

پایگاه عین‌الاسد در استان الانبار واقع در غرب عراق یکی از مهمترین پایگاه‌های هوایی این کشور است که صدها سرباز را در خود جای داده است. این پایگاه پس از حمله موشکی ایران، مورد توجه قرار گرفت.

موشک‌های بالستیک

ارتش عراق گفت: «گروهی از سربازان آمریکایی در حال تقویت استحکامات اساسی در پایگاه هوایی عین‌الاسد هستند.» به گفته ارتش عراق این پایگاه میزبان نیروهای آمریکایی است.

ارتش در ادامه عنوان کرده «کارکنان این سایت نظامی پس از حمله موشکی ایران به تقویت دفاعی این پایگاه ادامه می‌دهند.»

سپاه‌ پاسداران ایران، هشتم ماه جاری اعلام کرد که حمله موشکی را به دو پایگاه آمریکایی در استان‌های الانبار در غرب عراق و نیز اربیل در شمال این کشور انجام داده است.

به گفته تلویزیون دولتی ایران، سپاه‌پاسداران پس از هدف قرار دادن پایگاه‌های آمریکایی، اعلام کرد که هرگونه اقدام آمریکا برای پاسخ به حملات انجام شده از سوی تهران را با پاسخ جدیدی مواجه خواهد شد.

پس از گذشت چند روز از حمله موشکی ایران به این پایگاه، ارتش آمریکا اعلام کرد که 11 سرباز آمریکایی به دلیل حمله موشکی ایرانی دچار ضربه مغزی شدند.

دومین پایگاه هوایی بزرگ

عین‌الاسد «قادسیه» سابق، دومین پایگاه هوایی بزرگ عراق پس از «پایگاه هوایی بلد»، مقر بخش هفتم ارتش آمریکا است و در 10 کیلومتری منطقه «البغدادیه» در استان الانبار واقع شده است.

ساخت این پایگاه هوایی که 7 سال به طول انجامید از سال 1980 آغاز شد. در ساخت این پایگاه جمعی از شرکت‌های یوگسلاوی مشارکت داشتند.

این پایگاه برای اسکان بیش از 5000 پرسنل نظامی طراحی شده است.

در پایگاه عین‌الاسد پناهگاه‌، انبار، پادگان، آشیانه هواپیماها، استخرهای باز و سربسته المپیک، زمین‌های فوتبال، سینما، مسجد، یک مدرسه ابتدایی و متوسطه و همچنین یک کتابخانه، بیمارستان و کلینیک پزشکی مشاهده می‌شود.

نیروهای آمریکایی در سال 2003 پایگاه «عین السد» را اشغال و از آن به عنوان یک پایگاه هوایی و یک مرکز حمل و نقل و تجهیزات مهم برای تمام دوره حضور خود در عراق تا دسامبر 2011 استفاده کردند.

کنترل پایگاه عین الاسد سرانجام به دست نیروهای عراقی افتاد و از پایان سال 2014 بیش از 300 عضو ارتش آمریکا در این پایگاه اسکان داده شدند.

نیروهای آمریکایی از این پایگاه برای آموزش نیروهای عراقی به ویژه در نبرد با داعش با توجه به نزدیکی به منطقه «البغدادیه» که در سال 2015 در کنترل نیروهای داعش بود استفاده می‌کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید