دختران دانشجوی ایرانی در مصرف مشروبات‌ الکلی از پسران پیشی گرفتند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یوسف خدادادی معاون امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری، روز دوشنبه 27 ژانویه 2020 با انتقاد از سهل‌الوصول بودن و راحتی دسترسی به انواع مشروبات الکلی در جامعه گفت که آمار مصرف مشروبات الکلی در بین دانشجویان دختر بیش از دانشجویان پسر است.

خبرگزاری ایسنا به نقل از خدادی نوشت «متاسفانه رواج و شیوع مصرف مشروبات الکلی به ویژه در مجالس، جشن‌ها و محافل به آسیب جدی تبدیل شده که جنبه حرام و ام‌الفساد بودن آن نیز به فراموشی سپرده شده است.

او در ادامه خاطرنشان کرد: «دستگاه‌های فرهنگی مرتبط قصور بیشتری در این حوزه داشته و آنطور که باید نتوانسته‌اند رسالت و مسئولیت خود را در راستای هدایت جوانان انجام دهند و همین امر سبب شده تا آمار مصرف مشروبات الکلی در بین دانشجویان دختر بیش از دانشجویان پسر باشد.»

گفتنی است سازمان جهانی بهداشت، سال 2019 طی گزارشی اعلام کرد، ایران رتبه نهم در میان کشورهای دارای بیشترین مصرف‌کنندگان نوشیدنی‌های الکلی در سطح همه کشورهای جهان را به خود اختصاص داده است.

طبق گزارش این سازمان، از میان 189 کشور جهان، ایران در رتبه نهم مصرف‌کنندگان «مداوم» نوشیدنی‌های الکلی قرار دارند.

هر ایرانی‌ بالای 15 سال که بطور مرتب الکل می‌نوشد، در سال 2016 به طور میانگین 28.4 لیتر الکل خالص مصرف کرده‌، این مقدار در سال 2010 به میزان 24.8 لیتر بوده است.

بر اساس این شاخص تونس در میان سایر کشورها رتبه اول را به دست آورده است، به طوری که مصرف کنندگان الکل در این کشور، در سال 2016 میلادی 36.6 لیتر الکل خالص مصرف کرده‌اند.

در این میان ایران رتبه نهم را پس از تونس، سوایزیلند، مالدیو، افغانستان، نامیبیا، آفریقای جنوبی، الجزایر و ترکیه از آن خود کرده است.

مصرف سرانه الکل در میان تمام ایرانیان بالای 15 سال، طی سال 2016 میلادی 1 لیتر بوده که در مقایسه با سال 2010 بدون تغییر مانده است.

در بخش دیگری از گزارش سازمان جهانی بهداشت، سرانه مصرف الکل در شرق مدیترانه که ایران نیز شامل این منطقه می‌شود، 6 دهم لیتر برآورد شده است.

این گزارش همچنین نشان می‌دهد در میان جمعیت بالای 15 سال ایران 6 دهم درصد وابسته به مصرف الکل و یک دهم درصد نیز طی یک ماه پیش از انجام این بررسی، مصرف سنگین الکل داشته‌اند. این نسبت در میان مصرف کنندگان مشروبات الکلی 4.1 درصد بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید