تلاش بریتانیا برای صدور قطعنامه‌ای درباره لیبی در شورای امنیت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی تحولات اخیر بحران در لیبی، بریتانیا در تلاش است تا پیشنویس قطعنامه‌ای درباره لیبی را به شورای امنیت سازمان ملل متحده ارائه دهد.

خبرنگار «العربیه» و«الحدث» شامگاه دوشنبه 27 ژانویه 2020 گزارش کرد بریتانیا تلاش‌هایش برای ارائه پیشنویش قطعنامه‌ای در باره لیبی به شورای امنیت را آغاز کرده است.

بریتانیا در حال انجام تماس‌های اولیه و رایزنی‌هایی با سایر اعضای شورای امنیت است تا پیشنهادهای آنها را نیز در پیشنویس قطعنامه مذکور بگنجاند.

طبق این منابع پیشنویس طرح پیشنهادی بریتانیا شامل صدور قطعنامه‌ای غیر طولانی است که بر جنبه‌های اجرائی و عملی نتایج نشست برلین متمرکز شده که نیاز به نظارت شورای امنیت سازمان ملل دارد.

در همین راستا کشورهای بریتانیا، فرانسه، آمریکا و آلمان بر ضرورت تسریع در صدور قطعنامه‌ای تاکید کردند که برای محافظت از تلاش‌های صورت گرفته در چارچوب «نشست برلین» لازم است.

از سویی آلمان خواستار مجازات طرف‌هایی شد که قانون ممنوعیت ارسال اسلحه به لیبی را زیرپا گذاشته‌اند.

در همین راستا هایکو ماس وزیر خارجه آلمان دوشنبه خواستار آن شد تا تحریم‌هایی بر کشورهایی که قانون ممنوعیت صادرات اسلحه به لیبی را نقض کرده‌اند، اعمال شود.

وزیر خارجه آلمان به خبرنگاران گفت که او « شکی ندارد» که نیاز به کارهای زیادی است تا تصمیمات اتخاذ شده در نشست‌های بلند پایه‌ای که اخیرا درباره لیبی برگزار شده، اجرایی شود.

قدرت‌های جهانی در نشست روز 19 ژانویه برلین درباره لیبی توافق کردند تا قانون ممنوعیت صادرات اسلحه به لیبی که از سوی سازمان ملل وضع شده محترم شمرده شود و هر گونه حمایت نظامی از طرف‌های درگیر را متوقف کرده و آنها را به برقراری کامل آتش‌بس ملزم کنند.

وزیر خارجه آلمان پس از دیدار با جوزیب بوریل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بدون ارائه جزئیاتی در اینباره اذعان کرد «تحولاتی در جریان است» که با اهداف نشست برلین مغایرت دارد.

وزیر خارجه آلمان ضمن تاکید بر ضرورت محافظت از آتشبس شکننده در لیبی از طریق حمایت از توافقات برلین و نیز رایگیری در شورای امنیت در اینباره که منجر به اعمال تحریم‌هایی علیه کشورهای صادر کننده اسلحه به لیبی می‌شود، تاکید کرد.

او همچنین افزود که ضروری است واضح باشد« برای هر کسی که قانون ممنوعیت ارسال اسلحه را نقض کرده یا قصد نقض آن را دارد که این اقدام بدون مجازات نخواهد ماند».

هایکو ماس وزیر خارجه آلمان همچنین ابراز امیدواری کرد که طرف‌های درگیر در لیبی گفت‌وگوهایی را طی روزهای آینده در زمینه نظامی و به منظور تقویت آتش‌بس انجام دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید