آمریکا از عراق خواست تا در برابر حملات ایران از حاکمیت خود محافظت کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا، شامگاه دوشنبه 27 ژانویه در یک تماس تلفنی با عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق در مورد حمله راکتی به سفارت آمریكا در بغداد بحث و گفت‌وگو كرد.

پومپئو در توئیتی در حساب کاربری خود در توییتر تأکید کرد که حمله راکتی به سفارت آمریکا در خاک عراق «حمله‌ای آشکار به حاکمیت عراق است».

وزیر خارجه آمریکا افزود: « به عبدالمهدی تأکید کردم که عراق برای محافظت از اماکن دیپلماتیک ما مطابق با قوانین بین المللی باید اقدامات ضروری و فوری اتخاذ کند».

براساس بیانیه صادر شده از وزارت امور خارجه آمریكا ، پمپیو همچنین با ابراز خشم خود از ادامه حملات گروه‌های تحت حمایت ایران به تأسیسات آمریكایی در عراق، از عراق خواست تا در برابر «حملات» ایران و گروه‌های وابسته‌اش از حاكمیت خود محافظت كند.

سخنگوی وزارت مورگان اورتاگوس در بیانیه ای اظهار داشت كه پومپئو بار دیگر تأیید كرد كه این حملات نشانگر بی اعتنایی عمدی به حاکمیت عراق و شکست دولت بغداد در جلوگیری از گروه‌های مسلح خطرناک و افسارگسیخته است».

وزارت امور خارجه در بیانیه خود خاطرنشان كرد كه پومپئو از تعهد نخست وزیر عبدالمهدی برای ارتقاء سطوح امنیتی به منظور حفظ ایمنی کارمندان سفارت آمریکا را ستود.

در این بیانیه تصریح شده است که پومپئو معتقد است که راکت هایی که روز یکشنبه به سمت سفارت آمریکا در بغداد شلیک شده و برای اولین بار مستقیم به ساختمان سفارت اصابت کرد، تلاشی است که برای جلب توجه و منحرف کردن اذهان عمومی عراقی‌ها و جامعه بین المللی از سرکوب وحشیانه‌ای که عوامل ایران علیه معترضان و تظاهرکننده مسالمت جوی عراقی اعمال می‌کنند، صورت گرفته است.

مورگان افزود: «وزیر خارجه آمریکا، نخست وزیرعراق را به حفظ حاکمیت عراق ترغیب کرد و بر حمایت دائمی ایالات متحده آمریکا از مردم عراق تأکید کرد».

تأکید نخست وزیر عراق بر ضرورت احترام به حاکمیت عراق

از طرفی عادل عبد المهدی نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای که از دفتر وی منتشر شد، در گفت‌وگو با پومپئو بر اهمیت برقراری آرامش در منطقه تاکید کرد.

عبدالمهدی همچنین حمله راکتی به سفارت آمریکا در بغداد را محکوم و متعهد شد که عراق امکانات ایمنی و حمایت از آنها را تقویت کند.

وی همچنین بر پیگیری تحقیقات برای جلوگیری از تکرار چنین حملاتی به هیئت‌های دیپلماتیک و محاکمه عاملان این حملات تاكید كرد.

عبدالمهدی همچنین بر اهمیت احترام همه به حاکمیت عراق و تصمیمات آن و عدم دخالت در امور داخلی‌ این کشور تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید