پیشروی نیروهای ارتش رژیم سوریه در حومه استان ادلب

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دیدبان حقوق بشر سوریه شامگاه یکشنبه 26 ژانویه 2020 اعلام کرد نیروهای ارتش اسد طی 48 ساعت ضمن پیشروی کنترل 8 روستا در حومه استان ادلب در شمال غرب سوریه را به دست گرفتند.

این سازمان حقوق بشری تاکید کرد، نیروهای سوریه و جنگجویان مسلح طرفدار رژیم اسد به مسیر بین‌المللی «حلب - دمشق» که به M5 معروف است، رسیده و راه ارتباطی در شمال منطقه معره النعمان را بسته‌اند.

در پی این پیشروی‌ها نیروهای رژیم سوریه تا چند صد متری شهر استراتژیک معره النعمان دومین شهر بزرگ استان ادلب رسیده‌اند. شهر معره النعمان استراتژیک است به ویژه آن که در مسیر سریع بین‌المللی ارتباطی میان حلب و دمشق پایتخت واقع است.

نیروهای رژیم سوریه از جهت شمالی و شرقی شهر معره النعمان را زیر آتش خود گرفته و در پی درگیری‌های سنگین با گروه‌های مسلح مخالفان شامگاه یکشنبه توانستند بر شهر معرشورین تسلط یابند.

نیروهای رژیم اسد همچنین 8 شهر حومه ادلب را طی کمتر از 48 ساعت به کنترل درآوردند که عبارتند از : تلمنس، معرشمشه، الدیر شرقی، الدیر غربی، معرشمارین، معراته، الغذفه و معرشورین و علاوه بر آن مواضع دیگری را در منطقه به کنترل درآوردند.

در همین راستا جنگنده‌های رژیم سوریه و روسیه مناطق متفرقی را در استان‌های حلب و ادلب مورد هدف قرار دادند که با این وجود تعداد حملات هوایی جنگنده‌های روسیه به 78 رسیده و طی آن محورهای جنوب حلب و حومه غربی آن هدف قرار گرفت و علاوه بر آن حملاتی هوایی معره النعمان، معرشورین، مرعند، کفرنبل و مناطق دیگری از حومه استان‌های ادلب و حلب را هدف قرار دادند.

جنگنده‌های رژیم سوریه همچنین با انجام بیش از 59 حمله هوایی مناطقی را در جنوب شرقی ادلب بمباران کردند.

همزمان با آن بالگردهای ارتش سوریه 52 بشکه انفجاری را بر حومه معره النعمان و محورهای حومه ادلب شرقی پرتاب کردند.

چاز سویی گروه‌های مخالفان مسلح توانستند در شمال شرق معره النعمان پیشروی کنند این عملیات هجومی به منظور کاهش فشارها در محورهای شرقی شهر معره النعمان انجام شد.

استان ادلب و مناطقی در استان‌های مجاور حلب، حماه و لاذقیه آخرین مناطق خارج از کنترل نیروهای رژیم سوریه هستند که ارتش سوریه بارها تلاش کرده تا این مناطق را از دست گروه‌های مسلح مخالف بازپس گیرند.

اغلب این مناطق تحت کنترل «جبهه تحریر الشام»(القاعده سابق) است.

به گزارش سازمان ملل متحد افزایش تنش‌ها از دسامبر سال گذشته نزدیک به 350 هزار نفر را به عقب‌نشینی از جنوب استان ادلب به سوی مناطقی امن‌تر در شمال این استان مجبور کرده است و با این وجود شهر معره النعمان به شهر خالی از سکنه تبدیل شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید