رویترز: هواپیمای سقوط کرده در غزنی افغانستان متعلق به ارتش امریکا بود

ادعای طالبان مبنی بر سرنگونی این هواپیمای امریکایی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام امریکایی گزارش داد، هواپیمایی که مقامات آمریکایی آن را یک هواپیمای «کوچک نظامی» توصیف کردند، روز دوشنبه 27 ژانویه 2020 در منطقه‌ای تحت کنترل طالبان در ولایت غزنی افغانستان سقوط کرد.

براساس این گزارش، یک مقام امریکایی که نخواست نامش فاش شود گفت، در این هواپیما، 10 تن حضور داشتند و تاکنون هیچ نشانه‌ای مبنی بر سرنگونی این هواپیما توسط طالبان وجود ندارد. پیشتر گروه طالبان با نشر خبرنامه‌ای اعلام کردند که یک هواپیمای امریکایی را در غزنی سرنگون کرده‌اند.

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان در صفحه رسمی توییترش نوشت: «یک طیاره اشغالگران امریکایی در غزنی سقوط داده شد، تعداد زیاد افسران در آن کشته شدند بعد از چاشت امروز در منطقه سدوخیل ولسوالی دهیک ولایت غزنی یک پروند طیاره مخصوص اشغالگران امریکایی که بخاطر اجرا ماموریت استخباراتی در منطقه پرواز داشت سقود داده شد. در این دست آورد طیاره با همه عمله و سرنشینان آن که شامل افسران مهم استخبارات امریکا (CIA) بود از بین برده شدند».

مقامات ارشد افغانستان به رویترز گفتند، منابع امنیتی همراه با کارمندان محلی تلاش دارند برای شناسایی این هواپیما در منطقه كوهستانی كه بخشی از آن توسط طالبان کنترل می‌شود، خود را برسانند.

قابل ذکر است که گروه طالبان بخش‌های بزرگی از ولایت غزنی در غرب افغانستان را تحت کنترل خود دارند.

منابع خبری افغانستان قبل از این امروز دوشنبه 27 ژانویه از سقوط یک هواپیمای شرکت هوایی آریانان خبر دادند، وزارت امور داخله این کشور نیز تایید کرد که یک هواپیمای مسافربری آریانا در ولایت غزنی در جنوب این کشور سقوط کرده است. اما شرکت هوایی آریانا این خبر را تکذیب کرد. مسئولان شرکت هوایی آریانا افغان این خبر را رد کرده و اعلام کردند، تمام پروازهای این شرکت سالم انجام شده است.

از سوی دیگر، اداره هوانوردی ملکی افغانستان با رد این خبر در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشت: «قابل توجه رسانه های محترم! امروز، خبری در رابطه به سقوط یک فروند طیاره شرکت هوایی آریانا در رسانه‌های اجتماعی نشر گردید و‌موجب نگرانی تمام مردم کشور گردید. تا همین دقیقه بر اساس معلومات کنترول تاور و ریاست تنظیم ترافیک هوایی کشور هیچ موردی از سانحه هوایی ملکی تایید نگردیده و تمام طیارات شرکت هوایی آریانا در تماس با مرکز اطمینان داده اند».

این اداره در ادمه نوشت: «کلیه طیارات شرکت هوایی کام ایر نیز از فعالیت شان اطمینان داده اند. تاکنون بر اساس معلومات KACC کابل هیچ پرواز عبوری از فضای کشور نیز دچار سانحه نگردیده است و مخابره نشده است. اداره هوانوردی موضوع سانحه هوایی در ولایت غزنی را جدا تعقیب می نماید و به محض دریافت معلومات با مردم و رسانه‌ها شریک ساخته خواهد شد. تا دریافت معلومات دقیق، از رسانه های محترم خواسته می شود تا از نشر اخبار تایید نشده خود داری نمایند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید